Patrouillezorgen. [Aug. 1914. gebeurd is, worden ze zorgeloos en op het kader rust de plicht deze bivakdiscipline streng te handhaven. Bivakkeert men in kuststreken, dan is het gebruik van klamboe's sterk aan te bevelen, opdat de wachtrust zoo volkomen mogelijk zij. Sommigen gebruiken een halve klamboe d.w.z. een klamboe, die b.v. tot het middel reikt, omdat beenen en buik door de kain tegen muskietensteken voldoende zijn beveiligd. Een groot voor deel van zoo'n halve klamboe schuilt in het feit, dat men er da delijk onderuit is, indien er wat gebeurt. Wat betreft het aflossen en controleeren der schildwachten werd in het vorige opstel reeds 't noodige meegedeeld. Zij zorgen verder W2 uur vóór den afmarsch de dwangarbeiders en 1 uur vóórdien het geheel te wekken. Omtrent de maatregelen bij huisonderzoek, enz., geven de voor schriften voldoende aanwijzingen. Alleen wilde ik nog een oogenblik stilstaan bij de passencontröle'. Vele jonge officieren laten zich verleiden dit nonchalant te doen. 't Gaat honderdmaal goed, doch de honderd-en-eerste keer gebeurt er een ongeluk. Sta nooit toe, dat een aangeroepene met de hand onder zijn baadje u nadert. Dikwijls zoeken ze dan quasi naar hun pas en trachten aldus op te sluiten om u een rentjong tusschen de ribben te steken. Laat ze op een 1U tal passen hurken en hun pas voor den dag halen en eischt, dat ze met beide handen zichtbaar u naderen. Één uwer beste fuseliers is altijd bij u, wat ge ook doet (dus b.v. ook, indien ge gaat mandiën); hij waakt tijdens het lezen der pas. Op zoo'n pas staat het jaartal, de naam, woonplaats en de kenbare teekenen, vaak ook het bedrag der betaalde belasting. Dit alles moet men nauwkeurig contröleeren, vaak loopen inlanders met oude passen of met passen van anderen. Dikwijls zijn de passen heel slordig ingevuld en ontbreken de kenbare teekenen, waarmee m.i. het geheele systeem op losse schroeven wordt gezet. Ik heb het altijd als mijn plicht beschouwd, den betrokken bestuurs ambtenaar te waarschuwen, indien de passen niet volledig of slordig waren ingevuld. Het passensysteem is prachtig, mitsgoed toegepast, d.w.z. goed ingevuld (persoonlijk afgehaald) en goed gecontroleerd. 783 I. M. T. 1914 52.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 65