Uit de pracfijk. De beuken- en filtennagens in de practijb. Hoewel de invoering der keuken- en filterwagens in ons Indisch- Leger betrekkelijk nog van zeer recenten datum is, bleek bij de ihans reeds meermalen genomen proeven in het terrein, bij Brigade oefeningen, Brigade-marschen, enz., reeds voldoende, van welk groot ■nut deze wagens kunnen zijn, en tevens, hoeveel fouten de tegen woordige inrichting dier voertuigen nog aankleven. Het lijkt mij wel van belang eens aan de hand der practijk na te gaan, wat genoemde wagens bij de grootere meerdaagsche oefeningen hier op Java reeds hebben gepresteerd en tot welke opmerkingen hun gebruik en inrichting zooal aanleiding hebben gegeven. De allereerste practische proeven met de keukenwagens heb ik van uit Tjimahi in 1912 met een groot gedeelte der 4e Brigade meegemaakt. Van te voren, hadden de koks der verschillende troependeelen, die aan de meerdaagsche oefening zouden deelnemen, zich onder toezicht der officieren in het kampement eenige dagen geoefend in het gebruik der keukenwagens. Stilstaande, en onder de gunstigste omstandigheden natuurlijk, liet de bereiding van het eten, die dagen, hier en daar nog al wat ie wenschen over. Dat was geen wonder gezien de nog volkomen ongeoefendheid der koks en hun gebrek aan kennis van de werking en de geheimen van het nieuwe kook-wapen. Hoe het zij, op den 18en November werd door het 4e Bataljon 'Infanterie, de 3e Veld-Batterij en het L. H. 4e Eskadron Cavalerie uit Tjimahi welgemoed de rnarsch ingezet in de richting van Bandoeng. Om op alles voorbereid te zijn, hadden alle militairen gedurende deze geheele meerdaagsche oefening een noodration, bestaande uit één dag vivres, bij zich. 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 67