Aug. 1911] Uit de practijk. Verder had men al zijn hoop op de keukenwagens en op het goed gesternte der koks gevestigd. De regentijd had juist verwoed ingezet en we zijn om zoo te zeggen de zes dagen, die we onderweg waren, niet uit de natte kleeren geweest. Overigens was de stemming van den troep, niettegenstaande de zware marschen en den regen, die steeds 's middags begon te stroomen, dank zij het goede eten uit de keukenwagens, de behoor lijke kantonnementen en de nu en dan op geneeskundig certificaat verstrekte oorlammen na afloop van den marsch, uitstekend! De Brigade-Commandant was zélf één en al belangstelling voor de te nemen proef. Hij had een zeer zwaar terrein uitgekozen om de deugdelijkheid en practische waarde der keukenwagens ook in het moeilijkste terrein zoo grondig mogelijk te kunnen onderzoeken. Ook de Compagnies-Commandanten wijdden hunne speciale aan dacht aan de wagens, aangezien zij na afloop der oefeningen daar over een uitgebreid schriftelijk rapport moesten uitbrengen. Den 18en November werd van Tjimahi, over Andir en vandaar in Zuidelijke richting over den Tjitaroem, naar Bandjaran gemarcheerd, waar werd overnacht. De keukenwagens, die bij den bagagetrein waren ingedeeld, volg den een héél eind achter de colonne. Deze trein was eerst veel later uit Tjimahi vertrokken en marcheerde geheel zelfstandig. Op den vlakken, breeden en goed begaanbaren marschweg van dezen eersten dag, voldeden de keukenwagens zeer goed en was het eten, op enkele kleinigheden na, uitstekend. De wagens werden door trein-paardjes getrokken, waarbij al direct bleek, dat de vandehandsche paarden, bij het trekken, hun rechter flank te veel schuurden aan het rechter trek-touw, waardoor lichte verwondingen ontstonden. Op last van den Brigade-Commandant werd door middel van een horizontaal stuk bamboe, dat vóór aan den wagen moest worden vastgebonden en waaraan deze paarden nu meer recht naar voren konden trekken, dit bezwaar opgeheven. Den 19en November werd de marsch voortgezet van Badjaran in Zuidelijke richting, langs een vrij steil klimmenden weg, tusschen 786

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 68