Uit de practijk. [Aug. 1914. den Goenoeng-Malabar en den Goenoeng-Tiloe door, naar Pangalen- gan, waar weer werd gekantonneerd. Hierbij werd over een afstand van 16 K. M., ruim 700 M. gestegen. Vooral voor de paarden was dit een zware trek. Nu en dan stokte er eens een wagen, waren de paarden onwillig om verder te gaan, of moesten even uitblazen, maar over 't alge meen was het resultaat, wat de marschsnelheid betreft, bevredigend. Bijzondere bezwaren deden zich verder niet voor. De bereiding van het eten was ook hier zeer goed gegaan, niet tegenstaande er onderweg een ware zondvloed was losgebroken. Vooral de soep was dien dag bijzonder goed, trouwens deze is steeds goed geweest en de groote moeilijkheid zetelt ook nü nog altijd in de goede bereiding van droge en flink gaar gestoom de rijst. Eigenaardig en toch héél natuurlijk tevens is het feit, dat de soep beter wordt en gebondener, naarmate de marschweg slechter is. Dit komt door de meerdere schommeling en het door elkaar schudden der soep-ingrediënten, wat op een vlakken weg natuurlijk veel minder is, terwijl de kok gedurende den marsch overigens geen tijd en gelegenheid heeft om met zijn houten roerspaan in de soep te roeren. Den 20en November gingen wij van Pangalengan in Zuid-Ooste lijke richting, langs een particulieren weg, die niet op de kaart staat aangegeven, maar van te voren was verkend, midden door uitgestrekte thee-ondernemingen, langs de helling van den Goenoeng- Wajang en den G. Windoe, tot Patjet. Hierbij werd eerst van 1400 M. tot 1700 M. gestegen en daarna weer tot 1300 M. gedaald. In Patjet werd na aankomst een voorpostenstelling ingenomen, waarbij twee compagnieën als voorposten- detachementen optraden, en op hun beurt elk twee veldwachten uitzetten. De bedoeling hiermede was, te beproeven, of door middel der keukenwagens, van uit de voorposten-detachementen, de veld wachten behoorlijk en tijdig van warm eten konden worden voor zien, hetgeen met eenige moeite goed gelukte. Zoo ver mogelijk, reed de keukenwagen zélf met het eten naar de veldwachten. Van de plaats, waar die wagen door de slechte karrewegen of de voetpaden niet verder kon, werd het eten door 787

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 69