Aug. 1914J. De strijd om kustversterkinqen in de Deze vloot telde: 2 pantserschepen (Tingjuen en Chenjuen), 4 beschermde kruisers, 6 kanonneerbooten en 15 torpedobooten, bemand met 2000 koppen. Wij zien dus, dat de voordeur van het steunpunt, het kustfront, buitengewoon sterk was en van goede sloten voorzien, maar elke aan het vasteland gelegen basis heeft ook een achterdeur! Laat ons thans nagaan hoe het daarmede te Wei-hai-wei gesteld was. De werken Kioefoengting, Peiting, Siaihiasoe en Jangfoengling hadden naar landzijde elk twee stukken van 12 c. M. snelvuur. Verder hadden de troepen, die voor de verdediging van landzijde bestemd waren, de heuvels ten Z. van de baai met veldwerken versterkt en was hier ook eenige mobiele artillerie opgesteld. Het belangrijkste veldwerk was de redoute Motiënling. Ook ten N. van Wei-hai-wei schijnt men dergelijke maatregelen genomen te hebben. Het terrein ten W. van de baai was in het geheel niet versterkt. De kustversterkingen werden door het omliggende heuvelterrein beheerscht. De verdedigingstroepen waren gedurende den strijd om Wei-hai- wei 10 a 12000 man sterk en als volgt verdeeld: op de eilanden 2000 man, ten Noorden van Wei-hai-wei 4000 man, ten Zuiden daarvan 5000 man. Verder hadden de Chineezen nog eenige troepen te Teng tsjéoe en te Tsjifoe, doch de snelheid, die de Japanners ontwikkelden in de uitvoering der operatiën en boven dien een demonstratie, die zij te voren verrichtten, waren oorzaak, dat de Chineezen te Wei-hai-wei niet meer troepen konden ver zamelen dan hiervoor vermeld. Over de Oostkust waren enkele troepen verdeeld en daarvan stonden 500 man met 4 stukken aan de Joengtjeng baai. Bij de Chineezen heerschte weinig tucht, terwijl het wreede optreden der Japanners te Port-Arthur, waar zij alle Chineezen, die hen in handen vielen, over de kling joegen, grooten indruk had gemaakt. Dat de Japanners in het hier beschreven geval de achterdeur zouden verkiezen boven de voordeur, was te voorzien. Echter zouden zij van landzijde, zonder belegeringsgeschut toch nog niets 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 6