Uit de practijk. [Aug. 1914. Van herstelling was zoo gauw geen sprake. Alles moest worden afgeladen en in een nabijstaande Inlandsche woning en op het erf worden ondergebracht, vanwaar het den volgenden morgen wederom op een reserve-kar werd geladen. In het algemeen genomen echter, was deze proef nog al bevredi gend afgeloopen. Verschillende grootere en kleinere fouten en gebreken waren aan het licht gekomen, naar aanleiding waarvan men, bij de nader algemeen in te voeren keukenwagens en treinkarren, de noodige verbeteringen aanbracht. Ik noem slechts: het verplaatsen der afvoerkranen van het midden der ketels naar de buitenzijde daarvan, het veranderen der bergplaatsen voor brandhout links en rechts van de pijp en het afsluiten dier ijzeren kisten met goed sluitende deksels ter voorkoming van nat-worden bij regen, benevens het invoeren van halve petroleumblikken met deksels en handvaten voor het medevoeren van sambal, enz. De tweede proef op groote schaal met de keukenwagens maakte ik mee bij de 2de Brigade, gedurende den 10-daagschen Brigade- marsch in October 1913. Behalve de keukenwagens, zouden toen ook voor de eerste maal de z.g. filterwagens beproefd worden. Evenals indertijd in Tjimahi, kregen de verschillende troependeelen, die den marsch zouden me demaken, óók van te voren ruimschoots gelegenheid, zich in het gebruik der wagens te oefenen zoowel in het kampement, als gedurende den marsch. Ook werden toen de bekende boekjes verstrekt, t. w.: „Leidraad voor het gebruik van den Keukenwagen", waarin men alles kan vinden, wat op den keukenwagen betrekking heeft. Sommige koks weken echter op enkele punten van de daarin aan gegeven kookwijze af, aangezien zij anders de rijst niet behoorlijk droog en gaar konden krijgen. Deze afwijking bestond uit het volgende „Nadat het vuur onder den rijstketel een uur vóór den aanvang van een marsch reeds was aangestoken, werd bij de eerste rust een half uur buiten het kampement— het deksel geopend. Dan werden al de rijstblikken vlug uit het reeds kokende water genomen (of wel men liet eerst het kokende water gedeeltelijk wegloopen en vulde 789

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 71