Uit de practijk. [Aug. 1914. Den 2den marschdag rukte men verder van Pingit naar Ambarawa. De marschweg was een breede kunstweg, in zeer goeden staat verkeerend en hoewel niet lang, 14 K. M., toch zeer geaccidenteerd. Sommige Compagnies-Commandanten, die meer dan genoeg had den van het gesukkel met koelies voor de keuken- en filterwagens, hadden in de kampong trekossen gehuurd. Dit bleek een prachtuitvinding. Die dieren liepen op hun dooie gemak met de zware wagens in een regelmatig tempo tegen alle hellingen op, zonder eenig oponthoud. Bij dezen marsch kwam één der keukenwagens in een ravijn te vallen en moest al direct buiten gebruik gesteld worden. Eén filterwagen kieperde halverwege een vrij steile helling, achter over, zoódat de voorste koelies hoog in de lucht hingen te bengelen. Maar het eten—en dat was toch maar de hoofdzaak-, was in 't algemeen goed en de thee, hoewel steeds gloeiend heet, best te drinken. Gedurende de verdere brigade-marschdagen werden bij iederen keuken- of filterwagen 3 inheemsche paardjes ingedeeld, waardoor het vervoer veel beter was geregeld. De marcheerende colonne echter op den voet volgen, konden de wagens ook nu niet. De trein bleef steeds een eindweegs achter. In de „groote rust" reden de keuken- en filterwagens dan op tot de plaats, waar de compagnieën en andere onderdeden, waartoe ze behoorden, rustten. Daar werd dan de soep, de rijst, enz. met de thee uitgereikt en werden de wagens daarna weder gevuld om op den terugweg, of het verdere gedeelte van den marsch, het namiddageten te koken. De zwaarste marschdag voor de keuken- en filterwagens was de eerste dag van den thuismarsch, vanuit Salatiga naar Grabag, een marsch van 25 K. M. door zeer zwaar geaccidenteerd terrein. De trein bleef hierbij uren achter. De zeer zware, talrijke hellingen konden slechts langzaam geno men worden. Telkens moest door de paarden worden gerust. Van het oprijden der wagens tijdens de groote rust, was geen sprake zij waren te ver achter gebleven. Eerst midden in den nacht, toen men al wanhoopte nog iets van de wagens meer te zien, kwamen deze in Grabag binnen. Door 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 73