Aug. 1914 J de duisternis overvallen, hadden de keuken- en filterwagens maar héél langzaam kunnen opschieten. De soldaten hadden intusschen zélf in Grabag hun noodration gekookt en opgebruikt. Sommige wagens kwamen pas na 12 uur 's nachts binnen. Naar aanleiding van deze nachtelijke misère, maakte de Brigade Commandant den volgenden dag o.a. het volgende bekend: „De ondervinding, gisteren met den bagagetrein opgedaan, heeft de wenschelijkheid aangetoond in den vervolge obors bij den bagage- trein mede te voeren ter verlichting van den weg in gevallen, dat nog na het invallen der duisternis moet worden gemarcheerd". Over het algemeen hadden de keuken- en filterwagens zeer goed voidaan. Alleen de koks hadden het zeer zwaar gehad, zóó zwaar, dat zij het bij langeren duur van de oefeningen beslist niet vol hadden kunnen houden. Thans wil ik nog even stilstaan bij de ondervinding, die men in het begin van dit jaar, met de keuken- en filterwagens heeft opge daan bij de Brigade-manoeuvres der 4e Brigade te Leles, aan de hand van mij welwillend verstrekte gegevens. Laat ik beginnen met even aan te halen, wat hierover in de Java-Bode o. a. werd geschreven: „Alleen enkele woorden over de keuken- en filterwagens, aan welke zeer nuttige voertuigen nog al enkele technische fouten schijnen te klevenhet is voorgekomen, dat gedurende den marsch lamoenboomen zijn gaan gloeien door het haardvuur; het was dan ook een koddig gezicht om links en rechts van het voertuig een mannetje bezig te zien in het terrein water te scheppen en dit over de door het eigen vuur bedreigde lamoenboomen te zien uitstorten. Ook de Iamoenpaarden hadden het meermalen te kwaad met die, bij hun achterhand ontwikkelde warmte; het gebeurde wel, dat de bespanning er vandoor ging. Kan het paard niet verder naar voren aangespannen worden? Ook kwamen verschuivingen van het bovenstel over de as voor,zoo dat het bovenstel in aanraking kwam met de wielen, en Jan Fuselier van tijd tot tijd dat bovenstel weer op zijn plaats moest beuken". Over de oefening zelf, in verband met het gebruik der keuken en filterwagens, nog het volgende: Den tweeden dag moest er een stelling ingenomen worden op UlT DE PRACTIJK. 792

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 74