Aug. 1914.] Uit de practijk. Bij den heenmarsch moesten de bespannen wagens door man schappen op de zware weggedeelten voortgeholpen worden. Hoewel de terugtocht natuurlijk veel gemakkelijker ging, kon ook hierbij menschelijke hulp niet ontbeerd worden. Per wagen moesten er 6 a 8 man worden aangewezen om den wagen met touwen tegen te houden, dus om de snelle vaart te remmen. Bij deze oefeningen is gebleken, dat de lamoenboomen beslist te zwak zijn. Ook bleek hierbij verder nog, dat de haardroosters onder de ketels op den duur niet sterk genoeg zijn. O.a. waren bij een compagnie Infanterie beide roosters stuk en moesten deze met ijzerdraadjes vastgemaakt worden. De ondervinding in de laatste twee jaar met de keuken- en het laatste jaar ook nog met de filterwagens opgedaan, heeft geleerd, dat in ieder geval de keukenwagens zeer goed in onze Indische ter reinen zijn te gebruiken en deze voor den troep van groot nut kun nen zijn. De thans bestaande houtreservoirs links en rechts van de keuken wagens zijn echter veel te klein voor den mede te nemen houtvoor- raad. Verder ziet men in de practijk het brandhout hierin zoo hoog op gestapeld, dat de deksels onmogelijk kunnen worden gesloten, zoodat het doel hiervan, om het hout tegen nat worden door regen te be schermen, niet tot zijn recht komt. Wat de filterwagens betreft, deze zijn m.i. van twijfelachtig nut. Deze wagens zijn ontzettend zwaar en zeer onhandelbaar voor het vervoer, vooral in zwaar bergterrein. De thee in de oude petroleum- blikken gekookt is veel eerder klaar, terwijl deze lichte blikken veel makkelijker zijn mede te nemen. Alleen bij oorlogsmarschen, wanneer geen theekokers met blikken vooruit kunnen worden gezonden, vanwege mogelijke aanwezigheid van den vijand, kunnen de filterwagens groot nut hebben, om tijdens den marsch thee te koken. Waar men echter slechts eenige gelegenheid heeft om thee in de blikken te laten koken, hetzij tijdens een eenigszins lange rust, of door het vooruitzenden van theekokers, lijkt mij deze oude manier beslist aan te bevelen boven gebruikmaking der filterwagens. Over het algemeen echter zijn de genoemde bezwaren en onaan- 794

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76