Korte Mededeelingen. [Aug. 1914. Om den wagen weer in het rechte spoor te brengen, is bij minis terieel besluit bepaald, dat de aspiranten voortaan in plaats van elk jaar, om de twee jaar zullen worden opgeroepen en de proeftijd achttien maanden zal duren. „Dadurch ist künftig eine intensivere theoretische Ausbilding und eine wesentliche Verlangerung der Übungsmappierung, dann die Vollstandig instruktionsgemasse Ausarbeitung des Sommerelaborats im darauffolgenden Winter ermöglicht". De cursus begint den 1" October en is verdeeld in drie periodes, elk van een half jaar. a. Theoretische cursus (1ste winter). b. Practische zomercursus (1ste zomer). c. Practische wintercursus (2de winter). Voorloopig is het getal leerlingen vastgesteld op 20, officieren van den generalen staf, van de marine en de landweer kunnen als toehoorder worden toegelaten. De leiding van den cursus is op gedragen aan een hoofdofficier (Directeur van de „Mappeurschule"), die geen andere bezigheden heeft. Gedurende den theoretischen cursus (1ste halfjaar) en gedeel telijk ook gedurende den practischen wintercursus (3de halfjaar) wordt onderricht gegeven in de opnemingsvoorschriflen, het situatie- teekenen en de terreinvoorstelling naar modellen. Verder in be schrijvende meetkunde, geodesie, instrumentenkunde, geologie, mili taire aardrijkskunde, militaire terreinbeschrijving, kartographie, schetsen en landschapsteekenen Een uitgebreide en in veie opzichten zeer interessante modellenverzameling moet met een rijk kaarten en demonstratiemateriaal er toe bijdragen, om het onderwijs zoo vruchtdragend mogelijk te maken Nu en dan heeft het onderricht in het terrein plaats en worden excursies gemaakt. In 1912 werd het onderwijs in de militaire aardrijkskunde gegeven door een kapitein van den generalen staf, dat in de geologie en kartographie door een kapitein van de kartographische afdeeling van het militair geographisch instituut, terwijl voor het onderricht in het terrein en de excursies beschikt kon worden over kapiteins van de „Mappierungsabteilungen". De practische zomercursus (2de halfjaar) duurt van begin Mei tot einde October en is onderverdeeld in drie periodes: 1. De practische vooroefening bij Weenen (circa 14 dagen), dient om de leerlingen bekend te maken met de elementaire beginselen van het vak en met het practisch gebruik van de instrumenten. 2. De oefening in het eigenlijke opnemen, eerst gedurende zes weken op 110.000 om nauwkeurig te leeren werken, daarna gedurende 797 1) Mitteilungen 1911.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 79