tegen de eilanden en de vloot hebben kunnen uitrichten, hadden niet de Chineezen zelf mooie forten en kanonnen voor hen klaar gezet. De buitenlandsche instructeurs te Wei-hai-wei voorzagen dit en gaven in overweging de versterkingen op het vasteland bij de nadering van een Japansch landingskorps te vernietigen. De Chineezen echter zagen het geval anders in, schenen verraad te vermoeden en volgden dien goeden raad niet op. Aldus waren de omstandigheden bij het naderen der Japanners. Deze gebruikten voor de operatie bijna hun geheele vloot en een landingskorps ter sterkte van 1% divisie. De vloot bestond uit 25 kruisers, korvetten, kanonneerbooten enz., en 16 torpedobooten. Voor indeeling in divisies en verdere gegevens zie bijlage. Daaruit blijkt ook dat de vloot verscheidene moderne, in Europa gebouwde schepen, telde, met krachtige bewapening. Bovendien had de vloot reeds ruim krijgservaring opgedaan, waar door ook het moreel op een zeer hoog peil stond. Het landingskorps bestond uit: de 2e divisie (3e en 4e brigade) en de 6e divisie (lle gemengde brigade), tellende te zamen 25000 man. Zeer begrijpelijk was het moreel der Japanners, na al de voor gaande overwinningen, zeer hoog gestemd. Den 18en Januari demonstreerden de lichte- en de 2e divisie voor Teng tsjéoe.- Den 19en Januari vertrok het le transport van Taliinwan. (N.O. van Port Arthur). Na een kort gevecht met 500 Chineezen, werd zonder verliezen den 2Cen met de landing in de Joengtjeng baai begonnen. Den 23en was de geheele expeditie geland. Den 29en bereikte de lle brigade Paoehia, de 2e divisie Want- seuentang. Terwijl den 30en Januari de 2e divisie in N. W. richting, tot de Janghiapwan, terrein won, slaagde de 11e brigade er in, om vóór 2 uur n. m. al de forten op het Oost-schiereiland te nemen, daarbij niet meer dan 120 man verliezende. De Chineezen ver loren 8C0 man van de 2550, die hier aan den strijd deelnamen. De Chineesche vloot nam aan den strijd deel, door haar vuur op de troepen der lle brigade te richten. Zij moest zich echter reeds spoedig tegen de Japansche vloot 725 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 7