Overzicht van eenige Tijdschriften. Aug. 1914.] Neen, want de kleinmoedigheid heeft reuzenafmetingen aangenomen, zoo luidt het antwoord. We zouden toch willen vragen, of er in Nederland zóóveel en dóór zoo velen aan gymnastiek wordt gedaan, dat men op grond van de resultaten daarmede al of niet bereikt, een oordeel zou kunnen uitspreken, als hier blijkbaar is geschied. De Generaal wil voorts de „Gymnastiek" in onze schoolwetge ving vervangen zien door „lichaamsoefeningen", welke laatste dan zullen worden beoefend door invoering van de z. g. „Openluchtspelen". De luit1, kol. van den Belt vervolgt de bespreking van de door hem met verlofsofficieren gehouden oefening op de kaart en be handelt daarvan in deze aflevering „De verpleging van den troep". We maakten in de vorige aflevering reeds melding van het artikel van luitenant Oly, handelende „over verwonding en kaliber". Na aangegeven te hebben, welke de werking is van het projectiel op het menscheiijk lichaam, komt S. tot eene vergelijking van de verschillende soorten van projectielen en gaat de voor- en nadeelen na van het 6.5 m. M. kaliber ten opzichte van een grooter kaliber, waarbij het groote kaliber het wint. Of we dan in Nederland het 6.5 m. M. geweer op 8 m. M. moeten brengen? Zoo erg is het nog niet gesteld, meent S. Als we een nieuw geweer moesten hebben, dan, zoo wordt opgemerkt, zou 8 m. M. te verkiezen zijn. Wanneer thans een rijk tot verwa pening overgaat, dan zal het zeer zeker niet van een grooter kali ber afdalen tot 6.5 m. M. In verband met de door S. vermelde theorie omtrent de werking van den kogel, zou S. de invoering wenschen van een goed gebouwd spitsprojectiel. Zoo we reeds in de vorige aflevering aanteekenden, waren van de 31 landen er reeds 24 van een dergelijk projectiel voorzien. De invoering daarvan is mede zeer gewenscht, om in staat te zijn de schilden van artillerie en mitrailleurs te doorboren. Want, zoo zegt S., niet het verkrijgen van een meer bestreken baan, maar wel dege lijk de schildbestrijding is het geweest, die het S-projectiel en later het pantserprojectiel deed ontstaan. Gok de wijziging van het hoofdstuk veiligheidsdienst in het Nederlandsche Velddienstvoorschrift vormt in deze aflevering weer een onderwerp van bespreking. De luit1 J. W. Bos -geeft n. 1. „Een algemeene beschouwing over de vroegere veldwachten en de 804

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86