BB BB fis BS Tactische oefening op de kaart, 2e Serie. Oplossing Don oefening Ilo. 6. Alvorens over te gaan tot het geven van de oplossing een enkel woord over de sterkte van het detachement. Voor een nevendoel, als hier verondersteld, zal de A. B. liefst zoo weinig mogelijk troepen bestemmen, ten einde voor het hoofddoel zooveel mogelijk beschikbaar te houden. Waar echter de legervoor- raden blijkens de onderstelling te Bandoeng zijn opgelegd en dus de verbinding van deze plaats met de hoofdmacht van zeer groot belang is, zal aan den anderen kant de sterkte van het detachement groot moeten zijn, om bedoelde verbinding te verzekeren. Wordt ze n.l. klein genomen, dan zal vooral tegen den tijd, dat de actie bij de hoofd macht is aangevangen, bij den A. B. ongerustheid ontstaan met be trekking tot zijne verbinding naar achteren, die natuurlijk nadeelig kan werken op de leiding. Hoe ongaarne dan ook de A. B. troepen zal bestemmen voor bescherming van de verbindingslijn, zal wel begrepen eigenbelang dikwijls noodzaken daartoe een niet al te kleine macht te bestemmen. In het onderhavige geval is dan ook aangenomen, dat voor het aangegeven doel een sterk detachement is aangewezen. Be schouwen we echter die sterkte met betrekking tot de opgedragen taak, dan zal blijken dat, hoe groot betrekkelijk het detachement ook in verhouding tot het heele leger mag zijn, de sterkte nog gering is. Het is nu de vraag, hoe met een dergelijk detachement moet worden opgetreden. De opdracht heeft een volkomen passief karak ter, toch zal ieder detachementscommandant, die zich bepaalt tot passief optreden, tot de ontdekking komen, dat de sterkte van het detachement te gering is. Wanneer men alle voorraden en alle bruggen en andere kunstwerken in de spoorbaan afdoende wil verdedigen, zal het detachement steeds meer moeten worden ge splitst. Men zal nergens sterk zijn en men maakt het den vijand makkelijk, die door op enkele punten te demonstreeren en op een daartoe gunstig punt met overmacht op te treden, slagen moet in zijne pogingen de verbinding te verbreken. De oplossing van der gelijke opdrachten moet dan ook bijna altijd worden gezocht in offensieve richting, zij het dan ook dat een gedeelte van het detache ment tot directe beveiliging moet worden aangewezen, niet echter om op zichzelf een passieve verdediging te voeren, doch om te beletten, dat kleine doortastende patrouilles of detachementen de baan of de voorraden vernielen. 807

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 89