Aug. 1914], De strijd om kustversterkingen in de verdedigen, die de 1 le brigade door haar vuur op de forten en de Chineesche vloot krachtig steunde. Toen echter de veroveraars der kustforten de overlevende Chi neesche kanonniers dwongen hunne mooie kanonnen tegen de Chineesche vloot te laten werken, trok deze laatste zich onmiddel lijk naar het eiland Lioekoeng terug. Aangezien verder voortrukken der 2e divisie langs de kust naar Wei-hai-wei door het vuur van de Chineesche vloot in gevaar gebracht kon worden, werden voorbereidingen getroffen voor eene beweging door het gebergte. Daarmede verliep de 3D Januari. Den len Februari bereikte de voorhoede Wosjantsjoeang. Den 2en Februari werd Wei-hai-wei bezet en daarna het W. schiereiland, waar Chineesche marine-detachementen den vorigen dag de forten en het geschut grondig vernield hadden. Nu was er voor het leger niet veel meer te doen. De vloot en de forten op de eilanden kon zij niet bereiken. Ook het kustge- schut op het O. schiereiland kon het leger niet bedienen, daarvoor werden marine-detachementen aan wal gestuurd. Laat ons thans meer in bijzonderheden nagaan welken druk de Japansche vloot op het kustfront wist uit te oefenen. Den 30en Januari bewaakte de Lichte Divisie den West-uitgang, de le en de 2e Divisie den Oost-uitgang, bleven daarbij op res pectabelen afstand van de kustforten en keken toe. De 3e en 4e Divisie, oude scheepjes dus, genoten de eer hun huid te mogen wagen. Zij beschoten de forten op het Oost-schiereiland en droegen daar door tot hunne verovering bij. Toen om 2 uur n. m. de kustforten tot de beschieting van de Chineesche vloot en de eilanden overgingen, nam de Japansche vloot in haar geheel daaraan deel, doch bleef daarbij op grooten afstand (niet binnen 4000 M) met uitzondering van de Kanonneer- booten, die bevel kregen het eiland Jih van nabij onder vuur te nemen. Zij konden zich echter daar niet handhaven en werden reeds spoedig genoodzaakt den afstand te vergrooten. De beschieting leverde geen merkbare resultaten op. Den 3ien Januari en den len en 2en Februari was de Japansche 726

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 8