Aug. 1914.] Tactische oefening op de kaart. Wij zouden nu het detachement op de volgende wijze willen aan wenden. Van het le bataljon Infanterie wordt de helft aangewezen tot directe beveiliging van het station en de voorraden te Bandoeng, een compagnie tot beveiliging van het station Padalarang en patrouil leering langs het baanvak Padalarang-Tagogapoe-Gadobangkong, de laatste compagnie van dat bataljon tot patrouilleering van laatstge noemde plaats tot Bandoeng. De rest van het detachement wordt gelegerd te Tjimahi, van waaruit in alle richtingen offensief kan worden opgetreden, met dien verstande echter, dat nog maatregelen moeten worden genomen om tijdig gewaarschuwd te worden omtrent eventueelen opmarsch van vijandelijke detachementen. Het valt op, bij beschouwing van de kaart en lettende op het algemeen denkbeeld, dat de meest bedreigde zijde is die van den weg naar Tjiater; toch mogen ook de wegen, die uit het Z. O, Z. en Z. W. naar Bandoeng voeren, niet uit het oog worden verloren. Verder valt op, dat het terrein ten Noorden van de te beveiligen lijn in het voordeel is van den vijand. Vooral een van uit Tjiater oprukkende vijand zal dan tijdig moeten worden gesignaleerd, ten einde in staat te zijn vóór dezen, van uit Tjimahi, met de hoofdmacht van het detachement het hooge terrein (in lijn Lembang 1 —Kolonie Generaal de wet) te bereiken. Van uit Tjimahi worden daarom gedirigeerd: le. Naar Tjitjalengka (A. 8) een sectie Infanterie. 2e. Naar Bodjong patjing 1 (F. 10) en Tjiteureup 4 (H 11) ieder een sectie Infanterie. 3e. Naar hoogtepunt 1490 (H 1) 2 compagnieën Infanterie, 0 sectie Mitrailleurs en het half eskadron Cavalerie, de cavalerie om van daar uit te verkennen in de richtingen Segala Herang en Wanajasa. Nadat nu bovenbedoelde opstelling is ingenomen, komende vol gende berichten binnen: le. Van Tjitjalengka, Bodjong patjing 1 en Tjiteureup 4, nihil berichten. 2e In den avond van 25 Augustus van de Cav. van Segala Herang, dat vijandelijke zwakke Cavaleriepatrouilles van uit richting Wanajasa Segala Herang trachtten te verkennen en werden afgewezen. 3e. In den avond van 26 Augustus, dat de Cavalerie voor een gemengd detachement, bestaande uit eenige bataljons infanterie, Cav'e en Artie van uit Segala Herang is teruggetrokken op Tjiater. 4e. In den avond van 27 Augustus van het detachement bij hgpt. 1490, dat de Cav. door overmachtige Cavalerie is teruggedrongen op het detachement. 808

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 90