MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914. vloot door slecht weder tot werkeloosheid gedoemd. Dezen laatsten dag werd het West-schiereiland door het leger bezet. De Commandant van het Japansche eskader, de admiraal Ito, was van meening, dat de vloot zich nu moest bepalen tot het zorg vuldig blokkeeren van de haven. Het leger sloot haar aan de land zijde af en het kon niet anders of reeds spoedig zou gebrek de Chineezen noodzaken zich over te geven. Admiraal Ito wist wat kustversterkingen tegen een vloot konden doen en vond het onver standig de Japansche vloot daaraan bloot te stellen. De expeditie-commandant echter, maarschalk Oyama, (volgens Sauvage bedwelmd door zijn spoedig succes te lande) dacht er anders over en gaf bevel tot een energiek optreden, ten einde snel tot het einddoel te geraken. Den 3en Februari beschoot de 2e divisie, opgestoomd onder beschut ting van het Oost-schiereiland, de Chineesche vloot en het eiland Jih kort maar hevig, voer daarna naar den W. uitgang en beschoot het fort Hwang. De Chineezen antwoordden alleen van het eiland Jih en met enkele schoten van Lioekoeng. Later op den dag wisselde de 3e divisie enkele schoten met de Chineesche vloot. De forten op het Oost-schiereiland schoten dag en nacht door. Veel te beteekenen had al dat vuur van de Japansche vloot niet en men begreep, dat men op die wijze niet zou opschieten. Op aandrang van maarschalk Oyama besloot admiraal Ito nu een torpedo- aanval te doen. In den nacht van 4 5 Februari slopen 10 torpedobooten langs de kust van het Oost-schiereiland, de baai binnen en slaagden er in met 3 torpedotreffers, de Ting Juen te doen zinken. Van de Japanners strandden 3 torpedobooten en een vierde werd ernstig beschadigd. In den nacht van 5 6 Februari werd een tweede torpedoaanval gedaan. Ten einde het gevaar voor stranden te verminderen, werd eerst een opening in de versperring gemaakt. Zonder zelf verliezen te lijden, wisten 4 torpedobooten twee kruisers en een transportschip te doen zinken. De Japanners waren meester van de ontstekingsstations voor de mijn versperringen. 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 9