De strijd om ftustüersterbingen in de moderne krijgsgeschiedenis. Het kan niet ontkend worden, dat tot voor kort de kustverster- kingen in het verdedigingsstelsel van Ned.-lndië een zeer bescheiden plaats innamen. Te verwonderen is het dan ook niet, dat zaken, de kustverdediging betreffende, weinig in de Indische militaire li teratuur besproken werden. Sedert het verschijnen echter van het Rapport van de Staatscommissie voor de verdediging van Ned. Indië, zal hoogstwaarschijnlijk in dezen toestand verandering komen. In welken zin ook het vraagstuk van onze landsverdediging zal opgelost worden, zonder twijfel zal aan kustversterkingen een be langrijker plaats ingeruimd moeten worden, dan tot nu toe het geval was. Bijna alle schrijvers zijn het er vrijwel over eens, dat er eene sterke vloot moet komen. Deze vloot moet eene operatiebasis heb ben. De basis moet met zorg versterkt worden. Het leger zal voor een belangrijk deel tot taak krijgen de oorlogshaven te verdedigen. Het kan niet anders, dan dat hierdoor^ de belangstelling voor vraagstukken betreffende de kustverdediging gewekt werd. Moge daarom ondervolgende studie over de versterking van de vlootbasis, bij de lezers van het I. M. T. een gunstig onthaal vinden. Iedere vloot, groot of klein, lijdt na eenigen tijd varen en vechten verliezen en krijgt behoefte aan aanvulling van levensmiddelen, kolen, munitie, personeel, enz. Is zij in gevecht geweest, dan is als regel reparatie noodig. Dit alles kan niet in open zee gebeuren, maar moet plaats hebben in eene daarvoor ingerichte haven. Hoe ge- wenscht het ook is, dat de vloot los zij van welke plaats dan ook, zij is genoodzaakt zich te laven aan de bron, die haar versche levens kracht toevoert. Die bron is de operatiebasis, ook genoemd oor logshaven of steunpunt. Eene goede basis moet aan drie eischen voldoen. Zij moet: le. strategisch goed gelegen zijn, 2e. voldoende levensbehoeften voor de vloot opleveren, en 3e. moet zij sterk zijn. 719 I. M. T. 1914 48.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 1