u ®fj De Bariscmkorpsen op ffladoera in nerband mei eene toekomstige Inlandsche militie ais begerreseroe. In militaire kringen is na bekendwording van het Rapport der Staatscommissie voor de verdediging van Nederlandsch-Oost-Indië veler pen en stem in beweging gebracht over de quaestie of al dan niet het verkrijgen en onderhouden van het voor de verdediging ter zee van Neaerlandsch Oost-Indië noodzakelijk geacht eskader voor een deel gezocht moet worden in bezuiniging op- en als gevolg daarvan natuurlijk in inkrimping van het Nederlandsch-Oost-Indische Leger. Het is mijne bedoeling niet om deze aangelegenheid nog eens aan beschouwing te onderwerpen, wel om eens dieper in te gaan op een onderdeel van het in bovengenoemd Rapport bekend gestelde omtrent de korpsen Barisan op Madoera. Welke middelen van verschillende zijden ook worden aanbevolen ter verkrijging van het voor ons leger zoo hoog noodige aantal Europeanen, allen zijn 't er over eens, dat die middelen niet tot 't beoogde doel zullen voeren en dat onvermijdelijk in de toekomst niet ontkomen kan worden aan de noodzaak om aan het niet Europeesch element in ons leger eene nog grootere plaats toe te kennen dan tot dus verre, dan wel tot invoering van een beperkte inlandsche militie in welken vorm ook over te gaan. Waarom zou 't Leger dan ook een anderen weg kunnen blijven bewandelen dan de andere takken van dienst, waar men geleidelijk en noodgedwongen meer ruimte gaat toekennen aan niet-Euro- peanen, zooals reeds blijkt uit de oprichting van een 2e S. t. o. v. i. a., van opleidingsscholen voor inl. rechtskundigen, landbouwkundigen, veeartsen, enz. Vergeten we 't Leger zelf niet met zijne Inl. offi cieren bij de Infanterie en bij den geneeskundigen dienst, terwijl, naar verder vernomen werd, ook besloten is tot eene regeling voor de toelating van Inlandsche jongelieden tot Cadettenschool Kon. Mil. Academie. Mogen de meeningen daaromtrent nog wel verschillen, ik geloof 768

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 50