Proeve eener Inrichting van een [Sept. 1914. derheid van den vestingoorlog gelden, aangezien een groot deel van dat geschut tegenwoordig een integreerend deel uitmaakt van de artillerie van het veldleger. Evenals in den veldoorlog waarborgt slechts een innige samen werking der verbonden wapens succes. III. Het doel der vestingwerken moet zijn: een maximum weer stand met een minimum aan troepen en kosten. Wat de aan doode weermiddelen te besteden kosten betreft, bijna altijd bedriegt hierin de zuinigheid de wijsheid. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de bouwkosten een veiligheidspremie zijn, die n. b. slechts éénmaal betaald behoeven te worden. Een over maat van zekerheid bij het vaststellen van het weerstandsvermogen der dekkingsmiddelen is noodig met het oog op de steeds in kracht toenemende aanvalsmiddelen. 2. Bijzondere. I. De mogelijkheid tot een krachtige vuurconcentratie, inzonder heid de combinatie van frontaal- en ftankvuur uit een zoo groot mogelijk aantal opstellingen, moet de grondslag der verdediging uitmaken. Ten allen tijde heeft men en terecht een groote waarde aan flankvuur toegekend. Met de ontwikkeling der handvuurwapens nam het afstootend vermogen van frontaalvuur in die mate toe, dat de toepassing van enfileer- of echarpeervuur meer en meer op den achtergrond werd gedrongen. De Russisch Japansche oorlog en vooral de Balkanoorlog ves tigden opnieuw de aandacht op de groote waarde van het flankvuur. Ten onrechte heeft men in den vestingbouw aan het gordelfort de hoofdrol van steunpunt toegekend; integendeel hoofdtaak van een modern fort is groot flankement, neventaak te dienen als steunpunt. Dit blijkt uit de historische ontwikkeling van het moderne gordelfort, dat ontstaan is uit het bastion van het Vaubansche vesting stelsel, en dit op zijn beurt uit de torens der ridderkasteelen. Immers ten einde het te beschermen object tegen bombardement te vrijwaren, moest de weerstandslinie eenige kilometers vooruit 823

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 13