Sept. 1914] Permanente Stelling in Indië. gebracht worden; als vanzelf ontstonden uit de bastions de forten en uit de courtine de intervallen. De oorspronkelijke taak der bas tions was enkel flankeering der courtine; de hoofdtaak der uit de bastions ontstane gordelforten moet dus zijn flankeering der in tervallen. Ten einde den vijand tot vuurverdeeling te dwingen grond denkbeeld der Schumannsche Pantserfronten-dienen de elementen van de linie uit vele, kleine versterkingen te bestaan, die tot verschillende groepen worden vereenigd. Zoowel de groepen als de verschillende elementen tot éénzelfde groep behoorend, moeten elkander onderling krachtig door flankvuur kunnen ondersteunen. De vereeniging tot groepen dient èn om de bevelvoering te vergemakkelijken èn om het begrip van saamhoorigheid dergroeps- bezetting te versterken. In verband met de omstandigheid, dat de aanvaller ter vermijding van verliezen, bij voorkeur den nacht tot tijdstip zal kiezen, zoowel voor het verplaatsen van zijn troepen, materieel enz. als tot het uitvoeren van den stormaanval, zal lichtconcentratie-inzonderheid de combinatie van frontale en plongeerende belichtingvoorop dienen te worden gesteld. De plongeerende belichting heft de nadeelen op, verbonden aan de frontale zoeklichtbelichting, zooals: zware slagschaduwen terzijde van den lichtbundel; het ontstaan van groote onbelichte ruimten, tengevolge van slechts geringe terreinoneffen heden, enz. II. Tot verhooging van het defensief vermogen zijn in de lijn van weerstand steunpunten noodzakelijk. Ten einde na een doorbreking van de intervallen den weerstand in de stelling zoo lang mogelijk te kunnen voortzetten en na een dusdanig geval zoo gunstig mogelijke voorwaarden voor een retour offensief te scheppen, dienen in de verschillende groepsver- sterkingen geheel gesloten kernen van weerstand te zijn, die de steunpunten der stelling en tevens de reduits der groepen vormen. III. De stelling moet uit meerdere, achterelkaar gelegen weer- standsliniën bestaan. Uit het beleg van Port-Arthur is het nut van een tweede weerstands- 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 14