Proeve eener Inrichting van een [Sept. 1914. linie duidelijk gebleken, toen na de verovering der redouton 1 en 2, waardoor feitelijk de weerstandslinie was doorbroken, de verdere Japansche aanvallen afstuitten op den daar achter gelegen Chineeschen muur en op den achter dien muur ter verdediging ingerichten dominee- renden bergkam, waarop de tusschenbatterijen lagen. Ook dit beginsel is bij de Schumannsche pantserfronten toegepast. B. De Dabijuerdediging 1. De Groepsversterking. Eischen. I. Algeheele scheiding tasschen de middelen tot het voeren van den strijd van nabij en die van den strijd op groote afstanden. Waren in de zeventiger jaren de gordelforten in hoofdzaak artillerie forten (de Brialmont), in het begin der .negentiger jaren brak zich het beginsel baan van algeheele scheiding der middelen tot het voe ren van den strijd van nabij en vhn dien op groote afstanden. In de nieuwere ontwerpen der permanente versterkingskunst wordt dan ook de artillerie tot het voeren van den geschutstrijd en die tot het be schieten van doelen op groote afstanden (kantonnementen, uitlaad- plaatsen, magazijnen, enz.) in de tusschenliniën opgesteld, waar zij in het terrein een betere en goedkoopere dekking kan vinden dan onder het zoo kostbare pantser in de forten. De steunpunten worden dus zuivere infanteriewerken. In de steunpunten behield men echter nog het zoogenaamde storm- geschut, dat tot directe versterking van het infanterievuur diende. Dit frontale stormgeschut moest men uit den aard der zaak onder pantser opstellen, wilde men tot op de laatste oogenblikken van zijn werking verzekerd blijven (een andere minder geslaagde oplos sing van het dekkingsvraagstuk was het remisegeschut). In het hieronder ontwikkelde systeem wordt ook dit frontale stormgeschut in het terrein opgesteld en wel op 1 a 1 y% K. M. achter de weerstandslinie. Leverden indertijd de richtmiddelen een bezwaar op voor een dergelijke opstelling, na de algemeene toepas sing der indirecte richtmethode en de door haar glansrijk door stane vuurproef in den Russisch-Japanschen en den Balkan oorlog, 825

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 15