Sept. 1914] Permanente Stelling Iinndië. kan een opstelling in het achter de stelling gelegen terrein gewettigd worden geacht, al ware het slechts met het oog op de hooge pantserkosten. Maar ook de meening, dat de directe richting een absoluut vereischte is voor het bevuren van zich snel bewegende doelen, is door de resultaten in bovengenoemde oorlogen met de indirecte richting tegen dergelijke doelen bereikt, meer dan voldoende weerlegd. In de infanteriewerken is slechts het zoogenoemde traditoorgeschut voor groot flankement behouden, dat in kazematten wordt opgesteld. Het spreekt van zelf, dat men ook dit geschut in het terrein kan opstellen. Aan zulk een opstelling zijn echter de volgende nadeelen verbonden: le. gaat de zuiver flankeerende werking meer in een écharpeerende over, naarmate de afstand der opstelling tot de weerstandslinie toeneemt; écharpeerende werking wordt reeds verkregen bij concen tratie van het vuur van de frontale stormbatterijen. 2e. is de kans op ontdekking en dus op vernietiging grooter naar mate de afstand opstelling-weerstandslinie kleiner is; bovendien leent het terrein zich niet altijd voor een dergelijke opstelling; ook de veiligheid is niet altijd verzekerd. Zonder noemenswaardig meerdere kosten kan een deel van het bomvrij onderkomen tot kazemat worden ingericht, waardoor uit werking, dekking en veiligheid aanmerkelijk worden verhoogd en de onuitdoofbaarheid van het vuur in de beslissende momenten is gewaarborgd. II. Een zoo krachtig mogelijk afstootend vermogen in front en flanken, zoowel in als buiten de groep. Een krachtige uitwerking wordt verkregen door: le. een ruim, bestreken en goed voorbereid schootsveld. Aangezien in het hier ontwikkelde stelsel het flankvuur een uitgebreide toepassing vindt, dient ook op de flanken dergroeps- elementen een behoorlijk schootsveld aanwezig te zijn. 2e. versterking van het geweervuur door mitrailleur- en artillerie vuur. In verband met de gemakkelijke vervoerbaarheid, de kleine ruimte, die zij innemen, de moeilijkheid hen van gewone geweren te on- 826

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 16