Sept. 1914.] plaatsen te worden gehouden; een uitzondering ware te maken voor de standplaatsen van het frontale stormgeschut, waarvan de emplacementen eerst bij mobilisatie worden ingericht. Schrijver dezes gaat van de stelling uit, dat het geen zin heeft schroomvallig te trachten geheim te houden, wat toch niet geheim te houden is: dat zijn de ligging der permanente werken, de aan wezigheid in deze werken van fiankeerinrichtingen, enz. Tegen spion- nage kunnen maatregelen genomen worden afdoende zijn zij echter nooit, omdat men zich niet tegen verraad kan wapenen. En dan nog, de ligging der werken is bekend, blijft nog aan den vijand over de juiste ligging in het terrein te onderkennen, hetgeen niet zoo gemakkelijk is, als wel eens gedacht wordt, vooral als de eisch van aanpassing in lijn, vorm, en kleur aan de omgeving in acht is genomen geworden. III. Algeheete scheiding tusschen de waarnemingsorganen der nabijverdediging en die der ververdediging. Uit de scheiding der middelen volgt logisch de scheiding der organen, t. w. de waarnemings-, verlichtings- en verbindingsorganen. Ie. de waarnemingsdienst te scheiden in drie groepen: a. de algemeene waarnemingsorganen. b. de waarnemingsorganen van het frontaal stormgeschut. c. de waarnemingsorganen van het flankstormgeschut. Ad a. De algemeene waarnemingsorganen bewaken het voorterrein en bestaan uit uitkijkposten, wachtposten en patrouilles. Ad b. Hoofdtaak van het frontaal stormgeschut is ondersteuning der infanterie tot op de laatste oogenblikken van den storm. Bij het naderen van den vijand moet de ondersteuning in kracht toene men om in de beslissende momenten haar toppunt te bereiken. Aan dien eisch kan slechts voldaan worden bij een uitmuntende waar neming, en wel in 't bijzonder van het plus en min vallen der schoten, omdat hiervan het bepalen van het tijdstip voor het ver leggen van het vuur afhangt. De beste opstelling voor den waar nemer is dus ongeveer loodrecht op de schootsrichting en wel in een der kazematten van de nevengroep. Toch blijft een hulpwaarnemer ter bepaling der zijdelingsche afwijkingen noodzakelijk. Voor deze hulpwaarnemers dienen op het infanteriebanket scherfvrije waarne mingsposten te zijn ingericht, terwijl in de intervallen reserve scherf- 828 PERMANENTE STELLING IN INDIË.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 18