Proeve eener Inrichting van een [Sept. 1914. vrije waarnemingsposten aanwezig moeten zijn met het oog op een mogelijke belemmering van het uitzicht door een rookscherm als gevolg van een langdurige beschieting der werken. Ad c. Ten einde ook bij het flankgeschut de ondersteuning der infanterie zoo lang mogelijk te kunnen volhouden, zonder gevaar voor de eigen troepen, moet de waarneming, in het bijzonder van de zijwaartsche ligging der schoten, verzekerd zijn. De beste opstel ling van den waarnemer is ook bij dit geschut dus een der kazemat ten van de groepen, die in de schootsrichting zijn gelegen. Voor het waarnemen van het plus of min vallen der schoten zijn hulpwaar nemers noodig, die een onderkomen vinden in scherfvrije observatie posten op het infanteriebanket of in de intervallen. Het spreekt van zelf, dat de waarnemers der artillerie ten dienste van de mitrailleurs en van de geheele nabijverdediging staan. 2e. de Belichtingsdienst, te scheiden in twee groepen. De eerste groep heeft tot taak het opsporen van doelen, ophel deren dus; de tweede dient om de ontdekte doelen vast te houden en te belichten; vandaar dat zoeklichten altijd paarsgewijze optreden. De taak der eerste groep rust op de zoeklichten van 60 cM., die van de tweede groep op de zoeklichten van 35 cM. aangevuld door de plongeerende belichting van vuurpijlen, zwevende lichtbronnen enz. Aan de zoeklichten van 60 cM. is bovendien nog de bestrijding der vijandelijke zoeklichten opgedragen, (1) door dwars door den bundel heen te schijnen. Zoowel hiervoor als voor een eventueele flankeerende belichting zijn de kazematten de aangewezen opstel lingsplaatsen. Overigens zijn de intervallen hiertoe wel het meest aangewezen, omdat het zoeklicht zich het best door verplaatsing aan's vijands vuur onttrekt. Met het oog op stroomverlies dient de krachtbron zoo dichtbij mogelijk en wel in een bomvrij onderkomen gedekt te worden opgesteld. 3C. de verbindingsdienst. De verbinding tusschen de werken, waarnemers, batterijen, com mandanten, enz. ten dienste van de bevelvoering en de vuurleiding, (1) Op den voorgrond staat natuurlijk bestrijding door artillerie- en mitrailleurvuur. 829

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 19