Sept. 1914.] Permanente Stelling in Indië. is gewaarborgd bij het gebruiken van ondergrondsche telefonische leidingen, c. q. aangevuld door telefonie zonder draad en optische seinen. IV. Onuitdoof baarheid der frontale en flankeerende vuurkracht. De beste dekking wordt verkregen door: 1. onzichtbaarheid. Hiertoe wordt vereischt algeheele aanpassing van de stelling in lijn, vorm en kleur aan de omgeving, een laag en ondiep profiel, maskes, J.) enz. waarbij ook naar onzichtbaarheid tegen zicht van boven moet gestreefd worden. 2. misleiding. Veel aandacht dient geschonken te worden aan den aanleg van schijnwerken, batterijen, observatiepunten, enz. In dit verband verdient de aanleg van schijnhindernissen vermelding, welke hinder nissen ten doel hebben den vijand te verlokken in een voor den verdediger gunstige richting aan te vallen. Als effectieve dekking komen in aanmerking: a. voor de infanterie en geweermitrailleurs 1. gedurende de vijandelijke beschieting: het in gewapend beton gebouwde bomvrije onderkomen, waarbij de eisch moet worden gesteld, dat de afstand dekking- vuurlijn zoo klein mogelijk is, opdat een snel bezetten van de vuurlijn mogelijk zij. 2 gedurende het bezetten van de vuurlijn: het in gewapend beton uitgevoerde infanterie banket, voorzien van opklapbare schilden, die ook tegen verticaalvuur dekking verleenen, scherfvrije schuilplaatsen, en observatieposten. b. voor het frontaal stormgeschut schilden; de emplacementen moeten zooveel mogelijk tegen ont dekking door luchtvaartuigen gevrijwaard zijn; opstelling in hoog struikgewas of onder afdaken is hiervoor bevorderlijk. c. voor de traditoor mitrailleurs en geschut: de tot kazematten inge richte bomvrije onderkomens. 1) Zeer ijle, onregelmatig breede strooken bosch van grilligen vorm bijvoorbeeld, achter de weerstandslinie, kunnen een geschikten achter grond opleveren. 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 20