Proeve eener Inrichting van een [Sept. 1914. d. voor de waarnemers en zoeklichten: de kazematten, scherfvrije observatieposten, of de intervallen. V. Groote stormvrijheid, inzonderheid der steunpunten. De elementen van de groep worden elk op zichzelf, zoomede de groep in haar geheel met een hindernis omgeven; de hindernis moet zooveel mogelijk aan het gezicht zijn onttrokken, zoodat de vernie ling bezwaren oplevert, en verder van voldoende breedte zijn. De grootste stormvrijheid wordt verkregen door een gracht, en wel door de natte in laag terrein en door de geflankeerde, bekleëde, droge gracht in hoog terrein. In verband met de hooge kosten worden in laag terrein slechts de elementen door een natte gracht omgeven, terwijl in hoog terrein de droge gracht slechts toepassing vindt, wanneer voor de stelling gelegen ravijnen, diep ingesneden rivierbeddingen zich daartoe lee- nen. (Bestrijking van uit in de bochten in te richten kazematten). Zoo geen gracht wordt toegepast, worden elk der elementen van de groep afzonderlijk en de groepen in haar geheel door een ijzerdraadversperring omgeven. De ruimte tusschen elements- en groepsversperring wordt met cactus volgeplant; terwijl c.q. in de in tervallen tusschen de elementen in oorlogstijd mijnvelden kunnen worden aangelegd. II. Een der groepselementen dient als groepssteunpunt, enkele dezer tevens als vaksteunpunt te zijn ingericht. De steunpunten moeten gesloten, de keel ter verdediging ingericht zijn. Hunne ligging wordt geheel beheerscht door den eisch van een behoorlijke flankeering der intervallen. Zooveel mogelijk dienen de steunpunten zich in niets van de overige elementen te onderscheiden en is een opvallende ligging op sterk domineerendepunten te vermijden. Zij moeten een sterkere bezetting dan de overige elementen kunnen bevatten en voor het voeren van den mijnoorlog zijn voorbereid. VII. De tweede weerstandslinie dient als ruggegraat voor de eerste. Zij moet dus een verder doorrukken van den vijand na doorbreking van de eerste weerstandslinie kunnen voorkomen, de gevolgen van 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21