Proeve eener Inrichting van een [Sept. 1914. V. De groepsstormbatterij bestaat uit: 1. één achter het groepssteunpunt gelegen batterij van drie houwitsers gemonteerd op pivotajfuit met schild. 2. Tusschen de stukken en op de vleugels zijn traversen met ingebouwde munitiemagazijntjes. 3. Het middelste der munitiemagazijntjes, in een vak gelegen, dient tevens als vakmunitiemagazijn. De frontaalstormbatterijen worden eerst in oorlogstijd ge bouwd. De munitiemagazijntjes, die bestand dienen te zijn tegen toevalstreffers en een enkele van uit luchtvaartuigen geworpen bom worden gebouwd uit rails, en platen gewapend beton. Er dient bij den bouw vooral naar onzichtbaarheid tegen waarneming van uit luchtvaartuigen gestreefd te worden. In elk vak worden raderaffuiten in reserve gehouden, ten einde zoo noodig een deel dezer vuurmonden op het hoofd aanvalsfront te kunnen doen optreden. VI. De groeps worpbatterij bestaat uit: 1. een batterij van drie mortieren, die brisantbommen op afstan den tusschen de 30—300 Meter kan werpen; 2. de mortieren dienen op gemakkelijk verplaatsbare ajj'uiten te zijn gemonteerd; 3. terwille eener gemakkelijke munitievoorziening zouden de mortieren de brisantgranaten der houwiisers kunnen vervuren; 4. de worpbatterij dient tevens als lichtkogelbatterij. De worpbatterij begint hare werkzaamheid op den afstand, dat de frontaalstormbatterij de hare moet staken wegens het gevaar anders de eigen troepen te raken. Zij is dus als een onmisbare aanvulling daarvan te beschouwen; onmisbaar, omdat de taak dar artillerie is de infanterie tot op de laatste oogen- blikken- zoo mogelijk tot op het handgemeen - te ondersteunen. In verband met hare zeer beperkte dracht—ook als lichtko gelbatterij—wordt zij dus eerst, als de aanvaller tot op 300 Meter is genaderd, in actie gebracht en voor dien tijd bij de groepsstormbatterij achter gehouden. In verband met een en ander dienen de munitiemagazijntjes der groepssteunpunten ook op berging van de munitie van de groepsworpbatterij berekend te zijn. 837

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 27