Sept. 1914.] Permanente Stelling in Indië. ling te doen optreden—zijn de aangewezen organen tot het voeren van dien strijd. Hoewel het beginsel; alle kracht concentreeren op de verdediging van één stelling, op den voorgrond dient te staan, kunnen zich omstandigheden voordoen—zooals bijv. bij Port-Arthur de Nanshan- stellingdie het innemen van een voorpositie, zelfs op aanzienlijken afstand vóór het front wettigen, indien met de verdediging daarvan slechts het algemeen gevechtsdoeltijdwinst wordt gebaat en de krachtige verdediging der hoofdstelling niet in gevaar wordt gebracht. (Ontijdig verbruik van reserves, het verplaatsen der verdediging naar de voorstelling, schokken van het moreel der troepen, enz.) Zelfs kan bij een sterke bezetting—offensief optreden op groote afstanden van het vesting-front geboden zijn (bijv. bij Port-Arthur tijdens de landing van het 2de Japansche Leger en later toen de ge neraal Oku in verband met den opmarsch van Stackelberg slechts de lste Divisie en een deel der 11de tegenover de Kwantoeng Armee in stelling liet staan). In het algemeen dient een voorgeschoven stelling binnen het bereik der vestingkanonnen te liggen, opdat deze aan den strijd kunnen deelnemen en den terugtocht der bezetting dekken. Overigens worden gewichtige punten in het vóórterrein, die niet in de stelling opgenomen konden worden, met loopgraven en hinder nissen versterkt als hiervoren aangegeven. Ad. 2. Deze taak wordt in hoofdzaak aan de lange kanonnen opgedragen, voor zooveel noodig ondersteund door de batterijen van den geschutstrijd. In deze inleidende periode moet getracht worden in den strijd met 'svijands artillerie van het veldleger het vuuroverwicht te verkrijgen. Ad. 3. Aan den geschutstrijd met de belegeringsartillerie wordt door alle batterijen van de ververdediging deel genomen. De vliegtuigen kunnen door het werpen van bommen medewerken tot bereiking van het beoogde doel: hun hoofdtaak blijft echter op heldering, waarneming en bestrijding van 'svijands luchtvaartuigen. II. De geschutstrijd is nooit doelmaar slechts middel tot bescher ming en dekking van de ongestoorde en verzekerde werking van de organen der nabijverdediging. Ter rechtstreeksche versterking van het infanterie- en mitrailleur- 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 30