Sept. 1914.] Permanente Stelling in Indië. De waarnemingsdienst heeft tot taak waarneming der schoten. De organen van den waarnemingsdienst zijn: vaste waarnemingsposten, waarnemingspatrouilles, vliegtuigen. Ook bij dezen dienst zijn hooge punten met een ruim uitzicht de aangewezen opstellingsplaatsen der vaste waarnemingsposten. Welk een groote waarde aan het bezit van dergelijke hooge punten voor de waarneming wordt gehecht, leert ons de worsteling om den 203 Meter hoogen berg uit het beleg van Port-Arthur. Van af dezen berg kon men de geheele haven inkijken. Van het bezit van dezen berg hing het lot van de Port-Arthur vloot af. De Japanners schroomden dan ook niet 10.000 man hiervoor op te offeren. Tevens kwam hierdoor de fout der Russen aan den dag, die verzuimden dezen ge- wichtigen top in hun permanente verdedigingslinie op te nemen. Hoe ongaarne ook—in verband met ongewenschte uitbreidingmeermalen is de verdediger verplicht dergelijke dicht voor het front liggende punten in de verdedigingslinie op te nemen, wil hij niet een vrije inkijk in de ligging zijner batterijen aan den aanvaller gunnen en daardoor van te voren het lot dier batterijen bezegelen. Zichtbaar zijn staat bij het moderne geschut gelijk met een wissen ondergang. Elke batterij van de artilleriegroep beschikt over 2 vaste waarne mingsposten, elke afdeeling over een waarnemingspatrouille, de ge heele groep over een vliegtuig, tevens de reserve voor het vliegtuig van den peildienst. Ter bestrijding van vijandelijke vliegtuigen beschikt elke groep over een speciaal daarvoor bestemde c.q. op automobielen gemon teerde batterij van 3 stukken. Batterijen, artilleriegroepscommandant en de peil- en waarnemings posten zijn onderling door ondergrondsche telefoonleidingen ver bonden. D. Bemapening. 1. Nabijverdediging. 1. De frontale stormbatterijen bestaan elk uit drie houwitsers van 10.5 c. M. 2. De traditoorbatterijen bestaan uit drie kazematkanonnen van 10.5 c. M. 846

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 36