Concubinaat ofhuwelijk? [Sept. 1414. het „vermenigvuldigt u" en mag men dus de leer van Malthus zeker niet om een bescheiden hoekje naar voren schuiven. En schrijver dezes kent uit eigen aanschouwing den triestigen toestand, waarin het gezin van een fatsoenlijk onderofficier met eeni- ge kinderen moet verkeeren. En het is de vraag of de leer van de menscheüjke ethiek toestaat om menschen, feitelijk tegen hun zin enmet voorbedachten rade een zwaar woord, doch er is geen lichter tot een dergelijk ellendig, en dus tenslotte feitelijk ook immoreel huwelijksleven te dwingen. Want men stelt immers de on derofficieren voor de keus óf huwen óf... ja, nogmaals óf! Op dit „of" wou ik het zwaartepunt leggen, doch eerst nog iets anders. Principieel en tegenover ideëele, althans eenigszins zuivere omstan digheden, verdient het huwen voor de onderofficieren aanbeveling en aanmoediging. Doch voor en aleer men hen dwingt tot huwen öfmaar dat komt straks and is another story—dient men eerst omstandigheden te scheppen, die het huwen tot een goede mogelijkheid maken. Het is hier weer de groote kwestie om van onderen af en niet van boven af met de bouwerij te beginnen. Schep eerst zuivere, behoorlijke en goede toestanden, effen den weg en dan, als die weg geheel gereed en behoorlijk begaanbaar is, bouw dan des noods aan het eindpunt een bedehuis of een hulpbureau van den burgerlijken stand en smeedt de lichte banden, die zoo dikwijls ketenen blijken. Ik wil hier bovendien niet in een beschouwing treden of een gehuwde onderofficiersstand voor ons leger als zoodanig, voor den dienst in het algemeen, voor het eventueele werk op de buitenbe zittingen enz. tenslotte wenschelijk is dit punt houdt met het princi- pieele van de zaak geen verband. Maar ik wil wel de aandacht vestigen op het feit, dat een onderofficier, die in de tegenwoordige omstandigheden huwt of reeds gehuwd is, en die een gezin krijgt, noodzakelijk door z'n weinig aantrekkelijke levensomstandigheden ontevreden zal worden dus z'n dienst minder naar wensch en behooren zal verrichten, althans niet met ambitie ende eerste, beste gelegenheid om een burgerbetrekking te krijgen met beide 857

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 51