Sept. 1914.] Uit de practijk. Waarom kan de officier geen kleedingrol op zijn paard hebben! In Nederland toch hebben de cavalerie-officieren evenals de gewone huzaren ook een opgerolden mantel achter op hun paard, en ik zou denken daar zou de officier wat blij zijn als hij in plaats van zijn mantel een rol kleederen, e.d. bij zich had, hetgeen echter met het oog op het klimaat eenmaal niet mogelijk is. En nu de reserve-ijzers. Betrekkelijk kort geleden werd voorgeschre ven, dat de officieren evenals de troep reserve-ijzers moesten hebben en liefst wel twee stel per paard, dus moest ieder officier op meer- daagsche oefeningen, e d. in het geheel 16 reserve-ijzers bij zich hebben, maar waar? In zijn paktasschen of in zijn bagagekist, ergens anders kan hij ze toch moeilijk bergen. Ge kunt u voorstellen wat een soesah en tijdverlies dit geeft wanneer één van zijn paarden gedurende* den marsch een ijzer verliest. De officier heeft dus op zijn zadel een geschikte bergplaats noodig voor één stel reserve-ijzers en dit kan hij hebben evenals de troep in den vorm van ijzerzakjes. Om de bepakking van het officierspaard dus volledig te doen zijn, kan ze blijven zooals ze is met toevoeging van een kleedingrol, b. v. van bruin imitatie leder, en twee ijzerzakjes Maar nu het zadeltuig. Aan het gewone zadel kan wel een kleedingrol bevestigd worden, maar met het oog op de ijzerzakjes zou dunkt me een ander zadel' beter voldoen. Naar mijn meening zou een z. g. n. stegenzadel, in hoofdzaak ge lijkend op het zadel bij het depot-eskadron in gebruik, voor diensten, waarbij volledige bepakking is voorgeschreven, het beste zijn. Dit stegenzadel behoeft dan slechts een kleine wijziging te onder gaan, voornamelijk om een betere bevestiging van de ijzerzakjes te krijgen dan bij het troepenzadel 't geval is. Hierbij hangen de zakjes aan ijzeren oogen op het achtereinde van de stegen, en kunnen dus bij de bewegingen van het paard niet stil op de deken blijven liggen. Ik dacht nu bij het officierszadel de zakjes zoo aan het zadel te bevestigen, dat ze op de achtereinden van de stegen komen te liggen, zoodat als het ware de zakjes een vast onderdeel van het zadel vormen. Maar dit zijn technische bijzonderheden, waarvan de moge lijkheid door een eventueel proefzadel kan aangetoond worden. 864

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 58