De Opleiding en Oefening van het Veld-Escadron, [Sept. 1914. Met Mei eindigt de kaderschool en krijgt de Escadrons Ct., dus nadat het kader gedurende zes maanden door hem is opgeleid en de machine juist begint te werken zonder te knarsen, plotseling eenige nieuwe onderofficieren en korporaals, die hij niet kent, die hem niet kennen en die zelf soms geen paard en geen mensch kennen in het Escadron, midden in den oefeningstijd komt dit vreemde volk het Escadron binnen geslopen en gaat meehelpen de lakens uit te deelen, de Brigade-oefeningen en Cavaleriemanoeuvres staan om zoo te zeggen voor de deur en dit kader moge dan zoo goed zijn opge leid als mogelijk is, het zijn en blijven voorloopig nog vreemdelingen. Zou het in ons kleine Wapen niet beter zijn om de geheele Kader- school maar aan den dijk te zetten en den Escadrons Commt. zijn eigen kader te laten opleiden, er zou dan eenmaal per jaar een examen te Salatiga gehouden kunnen worden, waaraan ook deelnemen de opgeleiden van de buiteneskadrons. Bij alles wat betreft de opleiding in die eerste vier maanden van het oefeningsjaar, zooals ik het hierboven beschreef, is er van een opleiding van zijn eigen Peloton door den Pelotons Ct. weinig of geen sprake; in schijn breek ik hier met een goed principe. Indien alle pelotonscommandanten volkomen berekend waren voor de taak een peloton geheel op te leiden, zoowel wat mensch als paard betreft, dan zou het zeer zeker zonde zijn met dit principe te breken, het geval wil echter, dat wij niet met half goden, doch met menschen te doen hebben, menschen, die hoe goed ook van wil, geruimen tijd noodig hebben om in alle opzich ten berekend te zijn voor de taak, die rang en commando hun oplegt. De pas ingetreden luitenant belast met de algeheele opleiding van paard en mensch, waartoe leidt het? De zeer ijverigen en begaafden leeren het in den loop der jaren op paard en mensch, nu niet direct tot heil dier proefkonijnen; en de minder energieken, welnu, die leggen het bijltje er bij neer en beginnen te mopperen. Eu de Escadrons Ct. dan, die leidt de jonge officieren toch op! Zeer juist, het feit alleen dat hij ze op moet leiden tot goede pelotonscommdten bewijst al, dat ze nog niet berekend zijn voor die taak, dus ook niet belast mogen worden met de opleiding van een peloton. Op die wijze kent de Pelotons Ct. zijn eigen peloton niet eens, hoor ik al roepen; kent hij dan nu zijn peloton wel, vraag ik daarop. Sinds 1 Januari 1914 verlieten 38 menschen het 815

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 5