Uit de practijk. [Sept. 1914. dat eindelijk het schermen weer naar waarde beschouwd en behan deld wordt. Het schermen met floret en sportsabel is van hoog gewicht geen schermer die het ontkennen zal. Maar of het nu voor ónze mindere militairen en vooral weer met het oog op de practische resultaten, die men in oorlogswerkelijkheid voor hen er van verwach ten kan, nu tevens van het hoogste gewicht is, ik waag het in be scheidenheid te betwijfelen. Hij, die de tegenwoordige schermbeweging in Holland heeft gevolgd, zoowel waar 't betreft floret als sportsabel, zal, vooral waar 't laatstgenoemd wapen betreft, een algeheele om mekeer hebben opgemerkt: het moderne sabelschermen met een licht en handzaam wapen is een „spel" (aldus de technische uitdrukking in de Schermverslagen) geworden. Een spel, dat't zij dade lijk op den voorgrond gesteld van een groote bekoring en als sport een kostelijke sport blijft, maar dat voor onze soldaten niet in de eerste plaats als verhooging van de practische weerkracht van den man in het gevecht in aanmerking zal komen. Hoofdzaak moet het ge- weerschermen blijven. En dit is wet in het schermreglement, doch veel minder in de bedoelde algemeene order op den voorgrond geschoven. Een examen voor prevöt geweer, nauwgezet volgens het tegen woordige reglement afgenomen, is voor een eenvoudig fuselier een allesbehalve eenvoudige geschiedenis. Het reglement is niet bepaald populair in elkaar gezet en instede van kórt, overzichtelijk en steeds geheel begrijpelijk voor den soldaat (die hieruit toch z'n kennis als hulponderwijzer moet garente zijn, is het nu ja, verre van volmaakt. Doch dit kan hier verder buiten beschouwing blijven. De opleiding voor dit examen geschiedt bij de korpsen, is dus voor een groot gedeelte een geheel vrijwillige opleiding en heeft als zoodanig, juist waar 't weer Jan Fuselier geldt, z'n eigenaardige bezwaren. Bovendien botsen practijk en theorie hier, en dat op een voor den adspirant zeer zeker niet gunstige wijze. Ik heb hier n.l. het oog op onze buitenbezittingen. Een fuselier, ingedeeld bij een detachement ergens op een post, die, geen prevót zijnde, daar dezen geschiktheidseisch voor z'n 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 61