Uit de practijk. [Sept. 19! 4 uitlegging gevraagd van 't mysterie „pas voorwaarts in den uitval"' [bladz. 92 punt 5]. En ook een uitlegging van 't merkwaardige feit, dat bij den uitval de linkerarm zijwaarts gestrekt wordt—waar blijft zoodoende het begrip en het beginsel: zoo weinig mogelijk trefvlak bieden? Een reglement moet toch geen rébus zijn? Dan, waar vinden deze candidaten op onze buitenposten iemand, die hen voor dit sabel-examen kan opleiden, en vooral een Commis sie, voldoende op de hoogte èn van't sabelschermen èn van't nieuwe reglement, om dit examen af te nemen, zooals het afgenomen moet worden? Zeker, het is altijd gemakkelijker vragen te stellen dan deze te beantwoorden, edochhet kan z'n goed nut hebben, die vragen tóch te stellen! Zelfs al is men geen matador in de nobele schermsport, gelijk schrijver dezes het heeft z'n brave leermeesters uit den academischen tijd, Verheyen, Pareren en hoe de braven meer heeten, heel wat vergeefsche moeite gekost om hem uit het warme cantinehoekje naar de koude schermzaal te krijgen. Maar het wil hem toch voorkomen, dat hun instructie blijkbaar op een ander en duidelijker reglement berustte dan het tegenwoordige indische. En deze academische grootheden konden het weten enwisten het ook menige striem op buik en arm heeft daarvan vroeger getuigenis afgelegd! Waarom eischt men het prevötschap op sabel voor onze adspirant- onderofficieren, die in de practijk zoo'n instrument voorloopig niet in handen zullen krijgen? En waarom acht men het niet noodig dat onze onderofficieren en vooral onze sergeant-majoors-instructeurs allen meester op geweer zijnIs het dan voldoende dat ook zij slechts als hulponder wijzer kunnen optreden? Integendeel m i. is het, vooral bij de tegenwoordige richting, die ook aan de schermsport een waardiger plaats inneemt, een vereischte dat alle onderofficieren, en in ieder geval de sergeant-majoor-instructeurs, meester op geweer zijn. Zelfs voor den adjudant-onderofficier-instructeur wordt als eisch gesteld: „meester op één der wapens" en wordt, ondanks het voor- geschrevene in het begin van het schermreglement, het geweerscher- men niet op den voorgrond geplaatst; hij kan ook meester op sabel of floret zijn. (Uit bedoelde algemeene order moet dus worden afgeleid, dat 869

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 63