Uit de practijk. [Sept. 1914. m.i. volstaan met dit brevet, doch tijdens den nieuwen cursus moet zijn schermopleiding worden voortgezet, zoodat hij, vóór zijn aanstel ling tot sergeant, zijn meester-examen geweer kan doen. En ook niet eerder tot sergeant wordt aangesteld, vóór hij aan dit examen heeft voldaan Men mag dezen eisch, althans in vergelijking met de tegenwoor dige eischen, zeker niet te zwaar noemen; m.i. is het examen van prevöt tot meester geweer voor onze korporaals beslist niet zoo zwaar als het prevöt-examen op sabel. Men krijgt op bovenbedoelde wijze voor 't grootste gedeelte meesters, die allen op dezelfde wijze en allen door goede onderwijzers zijn gevormd, meesters, van wie men bij het meerendeel de zekerheid heeft, dat zij hun wapen ook werkelijk meester zijn. En voor de opleiding van onze soldaten heeft men veel meer aan deze schermers, dan aan de tegenwoordige prevöts geweer en sabel! „Om goede schermers te vormen", leert ons het reglement, „is (o. a.) het schermen met de sportsabel van het hoogste gewicht". Prachtig, maar waarom eischt men dan ook niet, dat de onderoffi cieren, die thans voor toelating tot den cursus voor s. m. instructeur prevöt sabel moeten zijn, bij hun aanstelling tot s. m. instructeur zoodanig profijt van dit sabel-prevötschap hebben getrokken, en daardoor tot „zoodanig goede schermers" zijn gevormd, dat zij vóór hun aanstelling toch zeker het meesterschap op geweer kunnen bereikenEerst bij den adjudant-onderofficier-instructeur wordt het meester-brevet, zij 't ook niet uitsluitend op geweer, onder de eischen opgenomen. De meesters geweer, gevormd op de hierboven bedoelde wijze, zouden de bibit kunnen worden, die het tegenwoordige over gangstijdperk behoeft. Teruggekeerd bij den troep zouden zij daar bij het verplichte en vrijwillige schermen weer „deugdzame" bibit voor de kaderscholen kunnen kweeken, zoodat tenslotte de kader- school alleen de zoo kostbare finishing touch zou behoeven te geven. Wij gelooven dat het geheele schermen op deze wijze bevorderd zou kunnen worden, terwijl candidaten tegenover billijker toela- tingseischen worden geplaatst. Schrijver dezes meent werkelijk opgemerkt te hebben, dat nóch de huidige sportsabel nóch de floret een wapen voor onze mindere militairen zijn. 871

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 65