Sept. 1914] Uit de practijk. Er zullen natuurlijk uitzonderingen zijn onder hen, die ambitie en aanleg voor militaire sport bezitten, maar het meerendeel van de menschen zal voor de beoefening van dit fijnere „spel" een andere en langduriger opleiding behoeven dan tenslotte, vergelijken derwijze, mogelijk zal zijn. En laat men daarom tevreden zijn, wanneer het kader van onze infanterie zijn wapen bij uitnemendheid behoorlijk weet te gebruiken èn in de practijk van 't oorlogshand- werk èn in de schermzaal. Wordt dit doel bereikt, dan is tevens voldoende, zelfs zeer veel bereikt. Doch het nastreven van tweeër lei doel kan m. i. slechts teleurstelling brengen. Want: „wie het onderste uit de kan wil hebben" onze vaderlandsche spreek woorden zijn werkelijk massief. En daarom, voorloopig althans, nog niet: Auf Mensur! Asymptoot. Noot. Tevens zij hier nog de aandacht op het volgende gevestigd. Waar de sabel geen gevechtswapen voor onze infanteristen is, blijkens het reglement wordt dan ook het geweer schermen in de eerste plaats met het oog op de gevechtstaak beoefend dient men het sabelschermen voor hen, slechts te beschouwen als sport, als middel om goede schermers te vormen (zie alg. bep. bl. 1). Maar nu wordt in de 5e afdeeling van het hoofdstuk „geweerschermen" (bl. 47) bepaald: „Bij het partijschermen strekt alleen dat deel van het lichaam tot trefvlak dat boven de heupen is". En in de 5e afdeeling van het hoofdstuk „sabelschermen" lezen we (bl. 118): „Als trefvlak geldt: het geheele lichaam boven de knieën". Nogmaals, het sabelschermen moet voor onze infanterie niet in de eerste plaats met het oog op de gevechtstaak worden beoefend waarom dan weer naar tempo doeloe teruggedraafd en waarom ook hier niet het trefvlak boven de heupen bepaald? Waarom knieën en geslachtsdeelen aan gevaarlijke en weinige aange name houwen blootgesteld; het fraaie en zuivere schermen wordt er, ook met het oog op het geweerschermen, waarachtig niet door bevorderd a quoi bon? 872

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 66