Uit de practijk. [Sept. 1914. Bet schieten der Infanterie. Bij de tegenwoordige schietopleiding bij de Infanterie is 't zwaarte punt „de juist snelle aanslag". Het doel is in een korten tijd zoo veel mogelijk juist gerichte aanslagbewegingen uit te voeren. Naar ik hoorde, brengt een enkele 't tot tweehonderd gerichte aanslag bewegingen. Voor de ontwikkeling van de armspieren zijn die aan slagoefeningen zonder twijfel heel goed. Maar zooals men bij de schietoefeningen opmerkt, wordt de wel verzorgde snelle aanslag dikwijls gevolgd door rukken aan den trekker, waardoor't schot niet afgaat op 't punt waarop was gericht. En of men nu al honderde malen zegt „je moogt niet rukken", schijnt de man dat maar niet af te kunnen leeren. Nu geloof ik dat't in 't systeem zelf zit. De wijze, waarop 't schieten aan den soldaat wordt geleerd, leidt er van zelf toe. Ga maar na volgens S.V. 't Eerst wordt den man geleerd 't richten. Dit is dus 't begin. Dat houdt de man vast. Trouwens ik zelf heb 't indertijd ook zoo geleerd en denk bij 't doen van een schot 't eerst aan richten. Dan later krijgt de man onderricht in 't nemen van drukpunt, gevolgd door doordrukken. Wat ziet men nu bij 't schieten gebeuren? Nadat den man er herhaaldelijk op gewezen is om onder 't opwaarts brengen van 't geweer drukpunt te nemen, komt hij voor de schijf. Op 't com mando „vuren" brengt hij 't geweer in den aanslag, neemt drukpunt. Dan staat de vinger om den trekker stil en men ziet dan dat de man, als hij gericht is, plotseling doordrukt. Dit is 't zoogenaamde rukken, wat de man doet om 't schot toch maar te laten afgaan als hij gericht is of meent te zijn Op korte afstanden is de afwijking hierdoor ontstaan niet zoo heel groot, maar neemt met den afstand toe. Dit soort schieten is 't schieten van jagers en stroopers, omdat die nooit op groote afstanden schieten, en 't rukken niet zoo'n invloed heeft op kleine afstanden, d. w. z. binnen 100 a 200 M. Zelf heb ik in Holland miliciens stroopers gekend, die binnen 200M. meteen goed geweer prachtig schoten, maar boven dien afstand was 'tmis. En ze rukten steeds, konden 't niet afleeren en vonden dat langzaam doordrukken maar kinderspel, om hun eigen uitdrukking niet te gebruiken. 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 67