Uit de practijk. [Sept. 1914. Het voordeel der filter-wagens, die men vóór den afmarsch of de oefening kan vullen met goed zuiver water, boven het koken in theeblikken, waarbij men afhangt van het plaatselijk al dan niet aanwezig zijn in het terrein van misschien minder zuiver en on smakelijk water, is eveneens niet te gering te achten. Ook beschikt men tijdens den marschzoo de filterwagens in staat zijn geregeld te volgen—, en de thee eenmaal gekookt is, op ieder gewenscht oogenblik over den noodigen voorraad om de veld- flesschen weer opnieuw te kunnen vullen. Al deze voordeelen spreken dus voor het groote nut dezer filter wagens Maar m. i. zijn deze wagens echter alleen daarom van twijfelachtig nut, omdat zij wegens hun énorme zwaarte den troep in het terrein al vast beslist niet overal kunnen volgen. Ook zijn zij aan bepaalde wegen gebonden, terwijl zelfs daar de filterwagens, mits geheel gevuld, in eenigszins geaccidenteerd terrein, te zwaar zijn voor twee inheemsche trekpaarden, waardoor zij niet behoorlijk kunnen volgen. Daartegenover staat, dat de koelies met de ledige theeblikken overal, zelfs in het zwaarste terrein, kunnen volgen en men bij de tacheering van onderdeelen der Compagnie naar verschillende plaatsen, elk onderdeel een bepaald aantal van deze theeblikken kan medegeven. Men kan echter het ééne doen en het andere niet laten, d. w. z., dat men zoolang mogelijk profiteert van de filterwagens, om wan neer dit niet meer kan, gebruik te maken van de eveneens mede genomen theeblikken. Ook het groote nut der keukenwagens lijdt helaas ten zeerste onder het bezwaar van moeilijk vervoer dezer voertuigen door min of meer zwaar bergachtig terrein, waardoor ook zij vaak den troep niet overal kunnen volgen. Gaarne wil ik van deze gelegenheid meteen nog even gebruik maken om mede te deelen, welke ondervinding men bij de 2de Brigade, gedurende de jongste Brigade-oefeningen in Oengaran, weer heeft opgedaan met de keuken - en filterwagens. Het terrein om en bij Oengaran, dat voor deze oefeningen was uitgekozen, bleek buitengewoon zwaar en geaccidenteerd te zijn. Van het op den voet volgen der troepen in het terrein (langs de 875 I. M. T. 1914. 58.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 69