Sept. 1914.J De Opleiding en Oefening van het Veld-Escadron. lste Veld-Escadron en kwamen er 38 nieuwe menschen bij aan, 61 paarden gingen heen en 45 paarden kwamen daarvoor in de plaats. Het le Escadron telt drie pelotons (het 4de is te Tjimahi), dus over die drie pelotons is in nog geen half jaar een gaan en komen te constateeren van 76 menschen en van ongeveer 100 paarden, of per peloton 25 menschen en 33 paarden; dat de pelotons Ct. dus nu erg op de hoogte is van mensch en paard neem ik maar zoo grif niet aan. Als nu gedurende de maanden November t|m Februari mensch en paard, voor zoover het noodig was, weder in de houding ge bracht zijn, en, waar dit vergeten mocht zijn, bij iedereen de theoretische verplichtingen weder zijn bijgebracht, kan met 1 Maart het Escadron overgaan in het 2de tijdperk. Punt 31 Grondslag is in deze niet geheel duidelijk. Het met 1 November aanvangend oefeningsjaar wordt verdeeld in drie tijdperken van 4 maanden, waarvan het 3de tijdperk— nl. van 1 Juni tot 1 Novemberin het bijzonder zal worden bestemd voor brigade oefeningen en groote manoeuvres. Zoo staat het letterlijk in den Grondslag. Volgens Bartjes begint het 3de tijdperk niet 1 Juni, maar 1 Juli en in verband met het feit, dat telken jare in Juni de brigade oefeningen plaats vinden, is het hier eenigszins moeilijk om aan een drukfout te denken. Gedurende de maanden Maart en April wordt uitsluitend geoefend in pelotonsverband, er valt hier weer heel wat te praten. De Esca- drons Ct. zal zich om zoo te zeggen bijna uitsluitend hebben bezig te houden met den jongsten Luitenant, geef hem dus niet al te veel piepjonge officieren en willen de oefeningen in deze maanden vrucht dragen, dan moet ook weer in deze maanden rustig door gewerkt kunnen worden aan hetgeen waarmee men bezig is; punt 32 Grondslag stelt echter in het 2de tijdperk reeds- brigade oefeningen in uitzicht, houd rekening met den graad van geoefend heid der paarden, doch laat de menschen voor wat ze zijn. In de maanden Maart en April is een belangrijke factor de sterkte der pelotons; de pelotons Ct. dient een zóó sterk peloton tot zijn beschikking te hebben, dat hij ook werkelijk pelotonsoefeningen kan doen. Als men pelotonsschool, voorhoedepeloton of gevecht te voet moet 'gaan beoefenen met 11 of 12 man, heeft de -oefening al heel 816

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 6