Sept. 1914.] Uit de practijk. rijwegen) door de keuken- en filterwagens, was dan ook geen sprake. De Brigade-Commandant gaf daarom voor elke oefening een bepaalde plaats op in het terrein, waarheen deze wagens op eigen gelegenheid, onder toezicht van een bereden Officier, getranspor teerd moesten worden. Na de oefening verzamelden dan daar ter plaatse de troepen, voor het houden der groote rust, waarin de voormiddagmaaltijd uit de keukenwagens werd gebruikt en de menschen hun thee konden krijgen uit de filterwagens. De te volgen wegen waren te voren verkend geworden en tot bedodde rustplaatsen geschikt bevonden voor het vervoer der wagens. Dit was,'ook waar, de wegen bleken wèl geschikt, maar de keuken- en filterwagens minder. Deze toch hadden onderweg ieder oogenblik watEttelijke der holle ijzeren lamoenboomen braken als koek doormidden, of knapten bij den wagen af, indien ze door fatale omstandigheden tegen boomen optornden, of de wagens omvielen op zware weggedeelten, enz. Het gel eu de nog al eens, dat de paarden op hol sloegen, vooral bij het doortrekken van ravijnen; dan zag men de wagens gevaarlijk over dm weg slingeren, eindelijk tegen een steen botsen, tegen een wegberm aanrijden of tegen een boom, en daarna omvallen. Soms reed een wagen tegen de leuning van een brug op en duikelde met paarden en al in een ravijntje. Van de keukenwagens geraakten door het harde schokken verschillende moeren herhaal delijk los, zoodat deze vaak verloren gingen, en de bovenstellen der wagens los gingen zitten, soms overhelden, en verschoven, waardoor allerlei onaangenaamheden ontstonden, als vastloopen van een rad tegen een der ketels, enz. Beter lijkt het ons, deze schroeven met moeren te vervangen door klinkbouten, die onmogelijk los kunnen. Van één keukenwagen werd de rijstketel aan den bodem on derweg lek, zoodat het rijstwater kalm in het vuur sijpelde en dit laatste niet aangehouden kon wordengevolg natuurlijk halfgare rijst! Vele ijzeren haardroosters gingen stuk en moesten maar weer aan elkaar gepionierd worden. Bij het afgaan van hellingen bleken de remmen der filterwagens slecht te werken. De zware wagens konden daardoor moeilijk in hun vaart geremd worden, botsten van achter tegen de paarden 876

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 70