Uit de practijk. [Sept. 1914. aan, die dan begonnen te slaan en te bokken of wel meteen op hol sloegen. De reminrichting van den keukenwagen, die van een heel ander systeem is, bleek veel beter te zijn. Waarom ook deze niet bij de filterwagens aangebracht?! De grootste misère had men onderweg, door het ellendige trek tuig der ingehuurde inheemsche paardjes. Het trektuig der weinige beschikbare treinpaarden uit Semarang was uitstekend, maar daar men voor het grootste deel moest werken met de bovengenoemde ingehuurde biekjes, moest men maar zien met het daarbij aanwezige inférieure trektuig zijn doel te bereiken. Herhaaldelijk brak dit half rotte tuig af en moest dit met touw, talidoek of tali-bamboe weer aan elkaar geprutst worden. Voor de afgebroken of gebarsten lamoenboomen, die op punt van breken stonden, nam men maar zijn toevlucht tot aangebonden bamboes, en zoo sukkelde men maar voort. Vaak kwam het voor, dat de paarden bij vrij steile weggedeelten het gewoon vertikten om verder te trekken en stokstijf bleven staan. Dan stokte natuurlijk weer de heele achter volgende trein, totdat na veel stok- of zweepslagen de onwillige paarden weer met een vaart vooruit gingen. De marschsnelheid der wagens had natuurlijk onder al die dingen veel te lijden. Het aantal pannes onderweg was legio! Ten slotte kwam alles wel te bestemder plaatse, maar men moest niet vragen hoe. Het eten was onder al die bedrijven gewoonlijk toch zeer goed en dat was maar het voornaamste. Na afloop der Brigade-Oefeningen, toen de troepen weer thuis waren, was er, zonder overdrijving, geen enkele der gebruikte keuken- of filterwagens waar niet iets aan mankeerde. Voor de smederij der Genie te Magelang stond een heele file van wagens, die gerepareerd moesten worden. Men had daar dan ook handenvol werk om alles weer in orde te brengen. Nu moet men toegeven, dat het terrein om Oengaran buiten gewoon zwaar is, maar in werkelijkheid zal men toch ook mis schien langen tijd in dergelijk terrein moeten ageeren, en wat dan. Nu was er na een oefening van een paar weken al niets meer 877

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 71