De Opleiding en Oefening van het Veld-Escadron. [Sept. 1914. weinig waarde alspelotonsoefening, rukt het Escadron zóó zwak uit, dat het niet mogelijk is aan eiken pelotons Ct. een behoorlijk peloton te geven, dan is het eenige wat er op zit, de pelotons samen te smelten; dit heeft het voordeel, dat er behoorlijke oefeningen kunnen gehouden worden en dat het opleiden van één, c.q. meerdere officieren, er door vergemakkelijkt wordt. Het meest leert men als men het een ander ziet doen, de Escadrons Ct. volgt om beurten de oefeningen der oudere pelotons Cten en doet zich hierbij ver gezellen van de jongeren, maakt hen doorloopend attent op hetgeen er gebeurt, wijst hen op fouten, die gemaakt worden en stelt hun voortdurend vragen hoe ze zelf hier of daar zouden handelen; op een goeden dag, als dus reeds een hoop geleerd is, worden de rollen omgedraaid, een jongere neemt het commando over een peloton en een ouder luitenant rijdt mee met den Escadrons Ct. de oudere luitenant levert nu tegenover den Esc. Ct. de critiek en doordat de jongere aan de hand van den Esc. Ct. reeds gezien en gehoord heeft, hoe het wél en hoe het niét moet, is tevens vermeden, dat de Esc. Ct. als het ware voortdurend moet ingrijpen en over laten doen, zeer tot nadeel van de oefening en het prestige van den jongen kameraad tegenover den troep. Door het samensmelten van pelotons ten bate van de oefeningen is het z. g. tactisch verband verbroken, welnu wat zou dat, beter goede oefeningen zónder, dan halve oefeningen mét tactisch verband. Het N. 1. veldescadron is zoo'n kleine gemeenschap, dat als het ware iedereen kent en als dit niet zoo is, dan dient het in het belang van de gevechtsvaardigheid van het Escadron bereikt te wordende krijgsgeschiedenis wijst uit, dat regimenten wel dooreen gemengd vochten en goed ook; zou dan bij ons in geval van oorlog een pelotonscommandant niet eens menschen uit een ander peloton onder zich krijgen? In Mei en Juni hebben in hoofdzaak oefeningen in escadrons- verband plaats, zegt de Grondslag; de maanden Mei en Juni hebben samen 61 dagen; nemen wij het jaar 1914, dan zien wij, dat Mei en Juni samen tellen 11 Zondagen, 7 Donderdagen en 9 Zaterdagen, verder nog 9 dagen waarop schijfgeschoten wordt, samen is dit 36 dagen, rest dus voor velddienst en exerceeren 25 dagen, het lijkt mij wel van eenig belang, dat de Escadrons Ct. ook werkelijk de beschikking heeft over die 25 dagen, de escadronsopleiding 817

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 7