van Mix en Genest. [Oct. 1914. Verder behoort tot de uitrusting een gereedschapstasch, waarin een mes, tang, schroevedraaier, rol isolatieband, elementenbe- proever, reserve microfooncapsule en twee houtschroefbouten een maatglas in leeren taschje en een fleschje salmoniak in taschje. Alvorens het nieuwe telemicrofoontoestel in gebruik wordt ge nomen, moeten de elementen, die onder het dekplankje van het toestel zitten, worden uitgenomen en gevuld. Daartoe worden, na het losgespen van het deksel der tasch, de drie schroeven, waarmede het dekplankje is vastgezet, twee aan de voor- en één aan de achterzijde, uitgedraaid, waarna het dekplankje met alles wat zich er op bevindt kan worden uitgenomen. Vervolgens worden de metalen beugels, waarmede de elementen aan het dekplankje zijn bevestigd, losgemaakt. De elementen worden dan afgenomen. De stoppen worden uit de gaten gehaald en in één der gaten van het element wordt zooveel schoon water gegoten, dat het water tot den rand der openingen staat. Het water wordt in het element opgezogen. Na H uur wordt het niet opgezogen water uitgegoten en de openingen met de stoppen afgesloten. Eventueel gemorst water moet met zorg verwijderd worden. De elementen worden vervolgens weder aangebracht en daarna inge schakeld. Op het vertikale plankje a, dat onder tegen het dekplankje bevestigd is, bevinden zich daartoe drie metalen plaatjes b, c en d (fig. 13) elk voorzien van twee schroeven. Aan de schroeven 1 en 3 zijn de microfoongeleidingen bevestigd. Aan de schroef 2 komt de negatieve pooldraad van een der elementen, en aan de schroef 4 de positieve pooldraad van het andere element, terwijl aan de schroeven 5 en 6 de twee overgebleven pooldraden bevestigd worden. Er moet vooral opgelet worden, dat de draden onder de volgplaatjes der schroeven aangebracht worden. Het geheel wordt weder in het lederen omhulsel geplaatst en de drie bevestigingsschroeven worden weder aangebracht. Alles moet met de noodige voorzichtigheid geschieden; vooral moet er voor gezorgd worden dat alles goed afgedroogd is. De elementen zijn eenige uren na het vullen op volle kracht. Het toestel kan nu in gebruik gesteld worden. Het is echter goed eerst het toestel te onderzoeken, hetgeen op de volgende wijze geschiedt. 911

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 13