Oct. 1914], Beschrijving en gebruik der patrouilletelefoon Eventueele gebreken van het toestel kunnen zijndat de elementen slecht zijn, de brommerinrichting is niet in orde, de microfoon of telefoon functioneeren niet goed en ten slotte kunnen de toestel geleidingen defect zijn. Men begint met de klemschroef E met een der klemschroeven Zn, L2, L3 of L4 te verbinden door middel van een stuk draad. Men plaatst een stop Sbij de verbonden klemschroef L. Drukt men nu op den bromknop dan moet een zeer krachtig brommend geluid worden waargenomen in de telefoon, waaruit men ineens de gevolgtrekking kan maken, dat element, brommerinrichting, telefoon en bijbehoorende toestelgeleidingen in goeden staat zijn. Het brommend geluid mag niet in de hoofdtelefoon gehoord worden. Neemt men geen krachtig brommend geluid waar, dan kan men trachten door aan de schroef achter de telefoon te draaien wel een krachtig geluid te krijgen. Lukt dit niet, dan zal, indien men in de greep wel een zoemend geluid hoort, de leiding naar de telefoon of de inductieklos niet in orde zijn. De herstelling hiervan kan alleen door technisch personeel geschieden. Hoort men echter niets, dan kunnen de elementen slecht zijn. Men kan ze verwisselen of als men reeds gebruikte elementen heeft, ze bijvullen met een oplos sing van salmoniak of keukenzout in water, respectievelijk in de verhoudingen van 1 5 en 1 4. Is nu nog niets te hooren, dan zal de brommerinrichting ontregeld zijn, welke regeling alleen mag geschieden door technisch personeel. Veronderstellen we nu verder goede elementen te hebben, dan gaan we de microfoon en tevens de telefonen onderzoeken. Men drukt den spreekhefboom in, terwijl men beide telefonen aan het oor houdt. Bij dat indrukken moet men dan in de telefonen een knappend geluid hooren, eveneens bij het weder loslaten van den spreekhefboom. Bij het indrukken en loslaten van den spreekhefboom wordt de microfoonstroom gesloten en verbroken, en ontstaat daardoor een inductiestroom in de telefoonleidingen, waardoor de trilplaten aan getrokken en weder losgelaten worden, hetgeen het knappend geluid veroorzaakt. Hoort men dat niet, dan moet het toestel door technisch personeel onderzocht worden. Blaast men in den spreektrechter, terwijl de spreekhefboom is 912

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 14