van Mix en Genest. [Oct. 1914. ingedrukt, of strijkt men met den nagel over het traliewerk voor de microfoon, dan moet men dat geluid duidelijk in de telefonen hooren. Hoort men niets of een zeer zwak geluid, dan moet de microfooncapsule verwisseld worden. Men draait daartoe de schroefjes van het deksel een weinig los. De spreektrechter wordt tegen het handvat geslagen en het deksel der microfoon, na even naar links te zijn gedraaid, afgenomen. Daarna wordt de microfoon voorzichtig met de nagels bij den metalen rand aangevat en uitgenomen en door de reservemicrofoon vervangen. Het deksel wordt weder aangebracht, naar rechts gedraaid en met de schroefjes vastgezet. Hoort men nu ook nog geen voldoend sterk geluid bij de hier voor beschreven proeven, dan moet het toestel door technisch personeel onderzocht worden. Bij het geheele bovenvermelde onderzoek moet de verbinding tusschen klemschroef E en een der klemschroeven L blijven bestaan, terwijl tevens de stop geplaatst blijft. Teneinde nu ook nog de andere snoeren van de stoppen en het snoer van de bajonet te onderzoeken, drukt men achtereenvolgens van elk der stoppen het metalen stuk tegen de bajonet aan en drukt daarbij op den bromknop. Er moet dan een krachtig brommend geluid waarneembaar zijn, aannemende natuurlijk dat de brommerinrichting, enz. in orde is. De verbinding tusschen E en L moet eerst losgemaakt zijn. Bij gebrek aan het stukje draad ter verbinding van klemschroef E met een der schroeven L, kan men een der stoppen gedurende het onderzoek tegen de bajonet aandrukken. Nu kan het toestel gebruikt en ingeschakeld worden. Aan het station van uitgang wordt de kabel over 3 a 4 cM. blank gemaakt en de kern met schuurpapier of een mes goed schoon geschuurd, en aan een d.er klemschroeven L\, L2, L3 of L\ vastgemaakt. Daartoe wordt het snoer eerst omlaag gedraaid, de blanke kern van den kabel wordt in de insnijding gebracht, welke zich in de klemschroef bevindt en door het omhoog draaien van het snoer stevig vastgeklemd. In de keuze der klemschroeven is men vrij. Een zekere regel maat, b.v. dat de nummers der lijnknoppen overeenkomen met die der aangesloten veldwachten of compagnieën, is zeker aan te bevelen. 913

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 15