van Mix en Genest. [Oct. 1914. vastgezet om doorhangen te voorkomen. Bij het kruisen van spoor wegen wordt, wanneer de kabel niet voldoende hoog kan worden opgehangen, deze onder de rails doorgebracht vlak naast een dwarsligger. Onder de rail wordt dan een geul gemaakt groot genoeg om den haspel door te laten, of de haspel wordt zooveel als noodig is afgerold, de kabel onder de rails doorgestoken en doorgetrokken. Heeft men weinig tijd dan wordt de kabel doorgesneden onder de rails doorgebracht en gelascht. Voor het ophangen wordt gebruik gemaakt van een bamboe gaffel of bij gemis daaraan van een langen stok met aan het bo veneinde een vorkvormige vertakking. Is de eerste haspel geheel afgewonden en moet nog verder uit gelegd worden, dan wordt vöör men aan de tweede rol begint het medegenomen toestel—de man die uitlegt draagt dit toestel aan gesloten, zooals dit reeds beschreven is bij de beschrijving van den haspel, de bajonet in den grond gestoken en het station van uit gang opgeroepen. Dit dient om na te gaan of in het uitgelegde stuk de kabel geheel in orde is. Heeft men goede gemeenschap, dan gaat men verder met uitleggen. Blijkt dat er geen gemeenschap is, dan wordt eerst het uitgerolde stuk nagekeken tot de fout ge vonden is. Doet men dit niet en blijkt later pas de fout,'dan moet men het geheele lijngedeelte nazien, terwijl men nu slechts 500 M heeft na te gaan. Het uiteinde van de volgende rol kabel wordt blank gemaakt en op reeds beschreven wijze aan den knop q (fig. 12d) bevestigd, n. 1. eenige slagen om den knop heen en het einde om den kabel heen gedraaid. Ter voorkoming van losgaan door rukken, worden weer de verder uit te leggen kabel en ook het reeds uitgelegde gedeelte aan elkaar geknoopt en door een der gaten in de zijwangen van den haspel gestoken en daar met een knoop aan vastgelegd. De haspel wordt vervolgens aan een stok, tak, punt van een heg, zoo droog mogelijk in elk geval, opgehangen, en verder zoo goed moge lijk aan het gezicht onttrokken. Heeft men minder haspels dan rollen kabel, dan moeten de leege haspels gebruikt worden om ook de andere kabel af te rollen. De kabel wordt dan van de leege haspel losgemaakt en de kabelein den worden dan rechtstreeks aan elkaar gelascht. Zij worden daartoe over enkele c.M. van de isoleering ontdaan, over 5 a 6M. 915 I. M. T. 1914. 61.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 17