Oct. 1914], Beschrijving en gebruik der patrouilletelefoon lengte langs elkaar gelegd en met een stukje touw of door ze aan elkaar vast te knoopen stevig verbonden. De kernen worden daar na in elkaar gedraaid, waarbij er vooral op moet worden gelet dat de koperdraadjes veel contact maken. De lasch wordt daarna omwonden met een stukje isoleerband. Men kan ook de lasch maken door de kernen te verbinden door een platten knoop. De lasch moet echter altijd vrij blijven van rukken, waarom dan ook de verbinding met een stukje touw of door een knoop vóór de lasch. Men kan ook dikwijls gebruik maken van bestaande blanke lijnen. Men moet daarvoor echter steeds toestemming vragen, aangezien men storend op het bedrijf werkt. Heeft men echter niet gebruikte militaire lijnen in de buurt, dan kan men daarop de toestellen inschakelen, hetgeen zeer veel tijdbesparing geeft. Men snijdt daartoe een stuk geïsoleerd of ongeïsoleerd draad van voldoende lengte af. Bij gebruik van geïsoleerd draad, hetgeen natuur lijk de voorkeur verdient (men kan een stuk van den kabel nemen), wordt een der uiteinden over 20 a 30 cM. ontdaan van de isoleering en goed blank geschuurd. Op de plaats waar men den draad aan de blanke lijn wil verbinden (het beste is vlak bij een isolator), wordt deze eerst schoongemaakt, vervolgens de geïsoleerde draad met een mastworp stevig om den hals van den isolator vastgemaakt, en daarna het blanke uiteinde om het schoongemaakte gedeelte van de lijn gewikkeld. Verder schakelt men op het stuk draad het toestel in, dus bevestigen aan één der lijnknoppen, de stop plaatsen en de aardverbinding maken. Is men op de standplaats aangekomen, dan wordt net toestel ingeschakeld, een goede aardverbinding gemaakt en men roept het station van uitgang op om kennis te geven van de aankomst op de standplaats. De oudste meldt zich bij den meerdere ten behoeve van wien de verbinding gemaakt is. Het station van uitgang meldt dit eveneens. De telefoonstations worden zooveel mogelijk gevestigd in overdekte ruimten, echter zoodanig dat ze goed zichtbaar zijn. Het zal natuurlijk wel eens voorkomen, dat er storing in de gemeenschap ontstaat. Alles moet dan in het werk gesteld worden om die storing zoo spoedig mogelijk op te heffen, terwijl tevens 916

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 18