Oct. 1914]. Beschrijving en gebruik der patrouilletelefoon Drukt men nu op den bromknop, dan moet men in de telefoon een zeer krachtig brommend geluid hooren. Is dit het geval, dan is de aardverbinding goed. Is dit niet het geval, dan moet de aardver- binding verbeterd worden, waarvoor men dan eventueel de tot het on derzoek aangebrachte kan bezigen. Het voordeel van dit onderzoek, n.l. eerst het eigen toestel en daarna de aardverbinding, is, dat men nu niet een der manschappen voor niets de luchtlijn laat nagaan. Men is nu na dat onderzoek zeker, dat eigen toestel en aardverbinding in orde zijn en aangezien een soortgelijk onderzoek plaats heeft op het andere station weet men daarna zeker, dat de storing op de luchtlijn is. Bij storing op de luchtlijn kunnen zich verschillende gevallen voordoen en wel: De lijn is gebroken, waarbij beide gebroken einden in de lucht hangen. Men noemt dit isolatie. Alle verkeer is natuurlijk verbroken en drukt men op den brom knop, dan hoort men alleen het zoemend geluid in de greep;, dit heeft men ook als een aardgeleiding defect is; de lijn is gebro ken, doch de kern van den kabel is nu met de aarde in aanraking; gekomen. Men noemt dit aardverbinding. Alle verkeer is weer verbroken, doch drukt men nu op den brom knop, dan hoort men een zeer krachtig brommend geluid, omdat men nu als 't ware twee aardgeleidingen heeft en dus de stroom weer door kan gaan. Is de aanraking van de kern, op de gebroken plaats, met de aarder zeer vluchtig, dan zal de bromtoon varieeren. Men noemt dat aard verbinding overgaande in isolatie. De isoleering van den kabel is op verschillende plaatsen weg geschuurd; de isoleering is vochtig, en de kabel ligt op den grond, of is met vochtige plaatsen in aanraking. Men noemt dit afleiding en het is vooral deze storing, die het meest voorkomt, indien de kabel slecht is opgehangen. In de ochtenduren, als de kabel vochtig is van dauw en in het natte gras ligt, kan men zeker zijn, dat er groote afleiding op de lijn is. Er kan daarom niet genoeg worden gewezen op een zorgvuldig ophangen van den kabel, zoo noodig op aangebrachte steunpunten, waar die onlbreken (sawah's). Er is wel is waar meer tijd voor benoodigd, doch dit wint men later weer uit door de goede gemeenschap. 918

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 20