van Mix en Genest. [Oct. 1914. Men bemerkt deze storing aan het varieerend geluid van den brom mer. Wordt men opgebromd, dan komt het geluid zeer verzwakt over. Eveneens zal het gesprek zeer slecht overkomen. Men kan zelfs zoo'n zware afleiding hebben, dat er geen gesprek meer mogelijk is. Men noemt dat afleiding overgaande in aardverbinding. Het geval kan zich voordoen, dat de kern gebroken is en de isoleering niet. Men noemt dat kernbreuk. Men heeft hierbij dezelfde verschijnselen als bij isolatie. Soms komt het brommend geluid nog wel over indien de kabel vochtig is. Indien de kern doorgeroest is, spreekt men van grooten weer stand: de gemeenschap is hierbij zeer slecht en men heeft weer dezelfde verschijnselen als bij isolatie. Ten slotte is een veel voorkomende storing de inductie. Deze treedt in den regel op als de kabel loopt langs andere kabels of langs hangende lijnen. Men verstaat dan soms heel duidelijk de gesprekken, die op de andere lijnen gevoerd worden en omgekeerd zullen de gesprekken langs de eigen lijn gevoerd ook op de andere lijnen gehoord worden. Een zeldzaam voorkomende storing is contact met andere lijnen. Deze storing kan alleen optreden als b v. de kabel over een blanke lijn ligt en de isoleering daar weggeschuurd is. Voor het opzoeken van bovengenoemde storingen sturen beide aangesloten stations een lijnwerker uit, die steeds bij zich moet hebben een telemicrofoontoestel, een buigsnijtang, een mes, een rolletje isolatieband, een haspel met kabel en een gaffel. De telefonisten op de stations blijven nu goed luisteren aan hun telefonen tot ze door de uitgezonden lijnwerkers worden opgeroe pen. Deze laatsten loopen langs de lijn en kijken goed uit of [ze de breuk, plaats van afleiding, slechte isoleering, contact niet op het oog kunnen vinden. Bij het einde van een rol aangekomen, schakelen ze hun toestel in en roepen op. Op die manier weet men direct in welk lijngedeelte de storing is. Blijkt goede ge meenschap alleen met het station van uitgang, dan gaan ze verder naar het einde van de volgende rol. Blijkt nu goede gemeenschap met het andere station, doch niet met het station van uitgang, dan weet men dat in de tweede rol de storing voorkomt en wordt die nogmaals nauwkeurig onderzocht; zoonoodig wordt daarbij de kabel van de ophangpunten afgehaald. Gevonden breuken worden 919

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21