Oct. 1914]. Beschrijving en gebruik der patrouilletelefoon gelascht. Eerst echter schakelt men op de plaats van de breuk het toestel in en roept op, om na te gaan of er niet meerdere storingen aanwezig zijn. Bestaat er afleiding, dan wordt de lijn, waar dat nog niet gebeurd was, opgehangen. Slechte stukken van de isoleering worden om wonden met een stuk isolatieband. Bij het voorkomen van kern breuk of grooten weerstand zal het ondoenlijk zijn om naar de fout te zoeken. De medegenomen rol kabel wordt dan inplaats van die, waarin de breuk zit, uitgerold en in de lijn geschakeld. Dat kan men ook doen als van een rol de isoleering zeer slecht blijkt te zijn. Is er inductie op de lijn, dan is daaraan in den regel weinig te doen. Het beste is dan om den eigen kabel zoo ver mogelijk van de andere lijnen af te leggen. Bestaat er contact, dan wordt de blanke plaats met een stuk isolatieband omwonden en de kabel van de blanke lijn verwijderd. Het uitzenden van twee lijnleggers is onnoodig indien het te onderzoeken lijngedeelte niet meer dan zes rollen bedraagt 3 KM.) In dat geval stuurt men om de beurt een lijnwerker uit. Heeft men geen reservetoestel om aan den lijnwerker mede te geven, dan neemt men het toestel van het station zelf mede bij het lijn- onderzoek. In dit geval moet steeds de lijnwerker van het station, waar slechts één lijn op het toestel aankomt, met dat toestel de lijn langs. Hij schakelt dan het medegenomen toestel bij de breuk of zoo hij die niet vindt bij het begin van elke nieuwe rol in en tracht dan verbinding te krijgen met het station, waar hij op toe loopt. Op deze manier vindt men tenslotte in welke rol de storing voorkomt en kan men die rol dan aan een extra goed onderzoek onderwerpen. Is dan de storing hersteld, dan schakelt men terug gaande naar het eigen station bij het begin van een rol telkenmale het toestel weder in en zoekt verbinding met het andere station. Dit dient om na te gaan of tusschen het eigen station en de storing niet nog andere storingen voorkomen. Ten slotte bereikt men het eigen station, waar het toestel weder aan de lijn wordt ingescha keld. Is een telegraafafdeeling in de buurt, dan leent men daar een fluittelefoon. Het is zaak om bij lijnen, die eenige dagen blijven liggen, minstens 920

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 22